Kémprogram a Samsung notebookokon? Vagy mégsem?
A nemrég felröppent pletykák szerint a Samsung notebookjain keylogger (billentyűzetfigyelő) alkalmazást találtak...
A nemrég felröppent pletykák szerint a Samsung notebookjain keylogger (billentyűzetfigyelő) alkalmazást találtak, előre telepítve. Ha mi magunk telepítünk fel hasonlót, mert naplóznánk a gépünkön a munkát, nincs is vele gond, csakhogy a hírek szerint az új Samsung notebookokat vásárlók ezt “ajándékba” kapták, az előre telepített Windowson. A dologról Mohamed Hassan levele alapján adtak hírt a Networkworld.com oldalon. A levélben azt állította, két különböző Samsung gépen is felfedezte a nem kívánatos alkalmazást, az előre telepített rendszer első indításakor. Ez pedig nem éppen örömteli tény, ha azt vesszük, hogy a gyanútlan felhasználó minden egyes billentyűleütése (beleértve a regisztrációs adatai, jelszavai, kódjai begépelését is) naplózásra kerül.
A külföldi oldalak szerint a Samsung első reakciója a tagadás volt, a folytatásban azonban nem hivatalosan elismerték az alkalmazás ottlétét, de arra hivatkoztak, hogy csak a gép teljesítményének és használatának monitorozására került fel.
Mi az igazság?
Minthogy a kérdéses Samsung gépekből egy sincs a birtokunkban, nem tudjuk ellenőrizni a dolgot.
A Samsung Electronics hivatalos állásfoglalása - amelyet a hazai képviselettől kaptunk - a keylogger témával kapcsolatban az alábbi:
“A Samsung laptopokra nincsen keylogger program installálva.
A lefolytatott vizsgálat során az derült ki, hogy a cikkben említett személy egy Vipre nevű biztonsági szoftvert használt, amely egy vírusellenőrzés során keylogger alkalmazásnak ismert fel egy Microsoft Live alkalmazás által készített könyvtárat.”
Vagyis a hivatalos álláspont szerint - a külön erre irányuló vizsgálatok után - nincs kémprogram a Samsung notebookjain! Ha ez így van, akkor minden szép és jó (ez esetben a Vipre fejlesztői kezdhetnek gondolkodni).
Mindenesetre emlékszünk még a Sony BMG rootkites lemezeivel és a “hazatelefonáló” EA játékokkal kapcsolatos botrányokra. Az sem esett jól a felhasználóknak... Jó lenne a későbbiekben is kerülni a hasonló megoldásokat.