2011. február. 16. 18:45 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 16. 18:29 Tech

Műholdról követhetik a halált okozó hantavírus terjedését

A halált okozó hantavírus terjedését, a járvány kitörését hónapokkal előre műholdfelvételek elemzésével jósolhatják meg - adta hírül a ScienceDaily című tudományos hírportál.

A Utah-i Egyetem kutatói szerint a műholdas felvételeken jól követhető a vegetáció élénkülése, mely lehetőséget teremt a hantavírust hordozó és közvetítő egérpopuláció elszaporodására. A módszer más, rágcsálók által közvetített fertőzések előrejelzésére is lehetőséget ad.

"Ez jó módja, hogy távolról kövessünk nyomon egy kórt, anélkül, hogy újra meg újra ki kellene mennünk, hogy csapdába ejtsünk pár állatot" - magyarázta Denise Dearing, akinek tanulmánya szerdán jelent meg a Global Ecology and Biogeography című szakfolyóiratban. A műhold a zöld színt méri a Föld felszínén, amelynek mértéke a kutatók szerint arányban áll a fehér lábú egerek (Hesperomys leucopus) várható szaporodásával.

A módszert a hantavírus terjedésére tesztelték három éven keresztül Utah államban, ám a kutatók szerint a rágcsálók által közvetített más járványokra és kórokra is adaptálható, például a vérzéses lázakra, szalmonellára vagy bubópestisre.

 

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.