Nem igazoltak a 3D hosszútávú mellékhatásai, állítják kutatók
Túlzásba viszik a gyártók a 3D-nézés kockázatait - állítják brit szakemberek, akik szerint még mindig nincs arra bizonyíték, hogy a térhatású filmek nézésekor észlelt tüneteknek hosszan tartó káros következményi is lehetnek.
Különböző felmérések szerint a 3D-s tartalmak a nézők egynegyedénél okozhatnak fejfájást, szédülést, hányingert vagy homályos látást. Ezekre a kellemetlen mellékhatásokra a gyártók rendre fel is hívják a figyelmet.
A Samsung például azt állítja, hogy az arra érzékenyeknél epilepsziás rohamot, sőt még izomrángást is okozhat a térhatású élmény. A japán Nintendo eközben arra figyelmezteti vásárlóit, hogy 3D-s funkcióval rendelkező játékkonzoljain ne engedjék játszani a hat év alatti gyerekeket, mert ronthatják vele szemüket.
A The Telegraph című online magazinnak nyilatkozó Gail Stephenson - a Liverpool Egyetem látástudományi intézetének vezetője - szerint semmilyen bizonyíték, vagy tanulmány nem támasztja alá, hogy ezek a technológiák a gyerekek vagy akár a felnőttek látására ártalmasak lennének. A szakemberek szerint ezekkel a figyelmeztetésekkel a gyártók elsősorban az esetleges kártérítési pereket szeretnék megelőzni, és nem a vásárlókat akarják figyelmeztetni.