Nos, sok mindent tehetünk: telepíthetjük a legújabb frissítéseket a szóban forgó szoftverhez vagy játékhoz, bízva...
Nos, sok mindent tehetünk: telepíthetjük a legújabb frissítéseket a szóban forgó szoftverhez vagy játékhoz, bízva abban, hogy a fejlesztők javították a hibát (sokszor sajnos ez sem megoldás), vagy idegeskedhetünk, a gyakori fagyásokat elszenvedve. Sajnos még az óriási budgettel készült szoftverek (főleg játékok) sem mentesek a memory-leak jelenségétől, jó példa erre az utóbbi évek sztárjátéka a Dragon Age; jó pár millió dollárt beleöltek a fejlesztésbe, de a memóriazabálás és fagyás megmaradt, még a legfrissebb foltozással is. De említhetnénk ezer más játékot vagy éppen grafikai szoftvert is. De még ha nincs is memory-leak, akkor is vannak szoftverek, amelyek nem fagynak ugyan, de „zabálják” a memóriát (Firefox ugye-ugye…), lassítva ezzel a gépet és a munkát.
Szerencsére több megoldás is létezik a memóriaproblémák elkerülésére, főleg apró segédprogramok képében. Ezekből az egyik a „Memory Improve Master”.
A szoftver nagyon apró, persze memóriakezelőről lévén szó, az a minimum, hogy ő maga alig egyen memóriát. A használata akkor javasolt, ha gépünk indokolatlanul lassan működik, esetleg gyorsan működik, ám egy idő után lelassul. Akkor is érdemes kipróbálni, ha egy vagy több szoftver állandóan lefagy (BSOD vagy csak sima crash), annak ellenére, hogy minden meghajtónk és a Windows is tökéletes állapotban van.
A szoftver tulajdonképpen annyit tesz, hogy figyeli a memóriát (és persze a futó alkalmazások memóriahasználatát és címzését). Ha azt veszi észre, hogy egy-egy szoftver a memória egy részének használata után „elfelejti” az kiüríteni, azaz használja, ám tulajdonképpen már nincs rá szüksége (ez a memory-leak pongyola megfogalmazása), akkor a szoftver automatikusan üríti a szóban forgó memóriaterületet. Nem ritkán gigabájtokat képes így felszabadítani. Ráadásul sok rezidens folyamat memóriahasználatát optimalizálja (tulajdonképpen tömöríti), így már eleve több szabad memóriával indulunk neki a munkának, játéknak.
A legjobb funkció talán az intelligens modul: ha egy alkalmazásunk folyamatosan sok memóriát eszik (probléma van vele), akkor a modul előbb-utóbb észreveszi, „megtanulja”, és kis idő múlva már magától ürítgeti/tömöríti a szóban forgó memóriazabáló alkalmazás által lefoglalt területeket, még a hiba bekövetkezése előtt.
Az már csak hab a tortán, hogy a futó processzeket is menedzselhetjük vele, és természetesen teljes áttekintést kapunk memóriánk és a futó programok állapotáról és RAM használatáról. A Memmory Improve Master mérete csak 3 MB, tehát pillanatok alatt letölthető – egy próbát mindenképpen megér!