Tech techline.hu 2010. december. 29. 05:00

Kipróbáltuk: Norton Commander – WinNC 5

Bár a TC a világ legnépszerűbb (és egyik legjobb) fájlkezelője, előfordulhat, hogy néhány felhasználó nem elégedett...

Bár a TC a világ legnépszerűbb (és egyik legjobb) fájlkezelője, előfordulhat, hogy néhány felhasználó nem elégedett vele, nem áll kézre, vagy csak egyszerűen nem tetszik a TC-féle megközelítés. Bár mi is Total Commander hívők vagyunk, azért néha kitekingetünk a fájlkezelő piacra – most éppen a WinNC, azaz a hajdanán világelső Norton Commander legutóbbi, ötös verzióját próbáltuk ki.

A Total Commander rajongók jó, ha tudják: a kétablakos (szaknyelven „kétpaneles”) fájlkezelés nem a TC találmánya: funkcióinak többségét (sőt még a nevét is.. „commander” ugyebár…) a nyolcvanas-kilencvenes években minden PC-n megtalálható, DOS alapú, Norton Commandertől vette át. Ez persze nem gond: átvenni jól bevált dolgokat (és továbbfejleszteni azokat) nem szégyen, sőt!

Az eredeti Norton Commander és a kétpaneles fájlkezelés John Socha találmánya, ő fejlesztette ki az első DOS-os keretrendszert, amelyet aztán kibővítve és kicsinosítva, fájlkezelőként forgalmazott a Peter Norton Computing, „Norton Commander” néven.

Norton Commander - ilyen volt...

Tízenöt-húsz éve gyakorlatilag minden PC-n ott volt a „Norton” – a DOS parancssoros megoldásaihoz képest valóban áldás volt a kétablakos szoftverrel másolni/fájlt kezelni. Később azután érkeztek a klónok is: a linuxos Midnight Commander és a windowsos FAR, végül pedig a Windows (Total) Commander. A Norton sajnos nem tudott időben lépni, így az ezredfordulóra jelentősen lemaradt (konkrétan eltűnt) a fájlkezelők közül, a cég pedig átállt a vírusirtógyártásra, azóta már a Symantec részeként.

... és ilyen lett. Modern külső, de a filozófia ugyanaz mint húsz éve.

A jó öreg Norton Commander azonban nem is olyan régen, főnixmadár módjára feltámadt poraiból: a Holland Dunes Multimedia jóvoltából ismét van Norton Commander, igaz, „WinNC” néven, de a nagy előd nyomdokaiban, legalábbis ami a használhatóságot és a funkciókat illeti. Megijednünk nem kell: az a Norton, már nem DOS-os (mint neve is mutatja), teljesen Windows-alapú, modern, és mindent tud, amire csak szükségünk lehet.

A legjobb az egészben, hogy a WinNC teljesen ugyanazokat a shortcutokat és ugyanolyan menü-elhelyezést használ, mint az ős-Norton. Így ha valaki nagyon megszokta az eredeti NC-t, akkor a WinNC-re való átállás egész pontosan 0.1 másodpercet fog igénybe venni. A képességeit tekintve mindent tud, amire csak szükségünk lehet: beépített képnézegető, fájldarabolás és -egyesítés, nézőke, tömörítés stb.

Egyetlen hátránya talán az, hogy nincs hozzá annyi kiegészítő, mint a TC-hez. Nem ingyenes, viszont letölthető belőle egy próbaverzió. Ha tehát új fájlkezelőt keresünk, a WinNC-re feltétlenül vessünk egy pillantást, megéri! Letöltés.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.