Lövészaj-érzékelő szenzorok Birmingham utcáin
Lövészaj-érzékelő szenzorokat telepítettek Birmingham utcáira. A Nagy-Britanniában egyedülálló technológiai fejlesztéssel a fegyveres bűncselekményeket próbálják visszaszorítani.
Az utcákra szerelt szenzorok minden fegyverhangot rögzítenek és az ezeket feldolgozó számítógépek a lövés helyét pontos koordinátákkal együtt azonnal elküldik a rendőrségnek. Akísérleti rendszerben az egymástól megfelelő távolságra felszerelt szenzorokkal a lövés iránya és száma mellett még azt is képesek megállapítani, hogy egy helyben vagy mozgás közben történt-e a lövés, illetve milyen fegyvert használtak az elkövetők - magyarázta a rendszer fejlesztője.
"Ezzel a technológiával gyorsabban és hatékonyabban vehetjük fel a harcot a fegyveres bűnözéssel" - hangsúlyozta Chris McKeogh, West Midlands rendőrfőnöke, hozzátéve, hogy a rendszer használatával minimálisra csökkenhet a civil lakosságot fenyegető veszély, míg az illegálisan tartott lőfegyverek elkobzására is több esélyük lehet.
Az amerikai fejlesztésű rendszer már több városban működik az Egyesült Államokban. Az eddigi tapasztalatok alapján a rendszer annyira pontos, hogy például az érzékelőktől 2 kilométerre eldördülő fegyver helyzetét is 25 méteres pontossággal lehet megmondani. A birminghami kezdeményezés ellen tiltakozók amiatt aggódtak, hogy az épületek tetejére szerelt szenzorokat a rendőrség esetleg a lakosság megfigyelésére akarja használni. A rendőrség viszont mindenkit megnyugtatott, hogy az érzékelők nem hangokat, hanem decibeleket, azaz a hangrezgések erejét mérik, és a szenzorok egymáshoz, illetve a hangforráshoz viszonyított távolságából számítógépek számolják ki a hang forrását.