Beültethető szenzorral mérhetik a vércukorszintet
Beültethető, vércukorszintet mérő érzékelőt fejlesztettek ki amerikai szakemberek, az eszköz folyamatosan méri a glükóz koncentrációját és vezeték nélkül továbbítja az értékeket.
A diabétesz kezelésében mérföldkőnek számító eljárásról a Science Translational Medicine című szakfolyóirat csütörtökön megjelent számában írtak kidolgozói. Az eszköz gond nélkül működött egy sertésben több mint egy évig, egy másikban pedig mintegy tíz hónapig.
Az előrelépés egy lépéssel közelebb visz a mesterséges hasnyálmirigy kifejlesztéséhez, amely helyettesíthetné a megbetegedett szerv természetes funkcióit a vércukorszint szabályozásában.
Mint a Kalifornia Egyetemen (San Diego) tevékenykedő kutatócsoport írta, elsősorban azoknál érdemes majd alkalmazni az eszközt, akiknek vércukorszintjük napi mérésére van szükségük, például a 2-es típusú diabéteszben szenvedő embereknek. Becslések szerint világszerte 180 millió ember él diabétesszel.
"Reményeink szerint néhány hónapon belül megkezdhetjük az első humán próbákat" - mondta el David Gough kutatásvezető, akinek biomérnök csoportja 31 éve tesztel ilyen kísérleti eszközöket sertésekben.
A sertésekben kipróbált implantátum körülbelül 3,8 centiméter átmérőjű, és mintegy másfél centiméter vastagságú, ám Gough csapata a jövőben kisebb méretű eszközt fejlesztene ki. A készülék 3-4 méteres távolságra képes eljuttatni a mért adatokat. Maga a mérés azon alapul, hogy a szövetekben lévő oxigént detektálja az eszköz érzékelője.
Gough és munkatársai az eszköz gyártására már megalakítottak egy céget, amely az egyetemmel is együttműködik majd munkája során.