2010. november. 15. 12:34 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. november. 15. 13:02 Tech

Papírrepülőt küldtek az űrbe, képekkel jött vissza

Három brit fiatalember meglepő kísérletre vállalkozott: egy papírcsövekből készült, csaknem egy méter szárnyfesztávolságú repülőt juttattak fel közel 30 kilométeres magasságba. A Vulture-1 az indítóállástól mintegy 40 kilométerre sikeres landolást hajtott végre, a fedélzetére szerelt kamerákkal pedig lélegzetelállító felvételeket is készített.

A BBC szerint Steve Daniels, John Oates és Lester Haines azért vállalkozott a projektre, hogy „új életet leheljenek a brit űrkutatási programokba”.

A Vulture-1 (keselyű) nevű vitorlázó gépet október 28-án Spanyolországból indították el, és egy héliumos ballonnal emelték fel 27 400 méteres magasságig. Itt a repülő levált a szállítóeszközről és visszaereszkedett a Föld felszínére. Menet közben videofelvételeket és fényképeket készített, majd Madridtól mintegy 160 kilométerre nyugatra ért földet. Bár egy erdős területen szállt le, jelentősebb sérülés nélkül megúszta a kalandot, csak az egyik szárnya lyukadt ki landolás közben.

A Vulture-1 fotóján jól látható a Föld görbülete
BBC

Az egyméteres szárnyfesztávolságú gép vázát papír szívószálakból készítették és papírlapokkal borították. Építése közel egy évig tartott, a nyomkövető rendszerét és a kamerákat működtető mechanizmust a Qinetiq nevű védelmi fejlesztésekkel foglalkozó cég segítségével alkották meg.

A PARIS (Paper Aircraft Released Into Space) nevű projekt 8000 fontba, vagyis valamivel több mint 2,5 millió forintba került.

A csapat aggódott, hogy a gép, amely 90 perc alatt ereszkedett le az űr széléről, alaposan elsodródik majd az indítási hely közeléből. Végül szerencsével jártak, nem kellett messzire menni, hogy begyűjtsék a felvételeket, amelyeket a PARIS projekt Flickr-oldalán lehet megtekinteni.

„Azt hittem, jó pár napba beletelik majd, mire megtaláljuk” – nyilatkozta Oates a BBC-nek. „Szerencsések voltunk, mert a gép majdnem egy szafariparkban lévő oroszlánketrecbe esett, de végül probléma nélkül megtaláltuk egy elhagyatott területen.”

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.