2010. október. 15. 15:14 MTI Utolsó frissítés: 2010. október. 15. 15:23 Tech

Árpád-kori falut és középkori kun szállást tárnak fel a Dunántúlon

Egy különleges középkori falut tárnak fel tavaly nyár óta Fejér megyében, a 62-es főút Perkátát elkerülő szakaszához kapcsolódóan - a lelőhelyen szinte a teljes középkor időszakának leletei megtalálhatóak a X.-től a XVI. századig.

A feltárásokat a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. megbízásából a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat, illetve a Magyar Nemzeti Múzeum Nemzeti Örökségvédelmi Központjának régészei, Kovács Loránd Olivér, Ács Zsófia, Dávid Áron és Hatházi Gábor végzik - olvasható a Sírásók naplója című régészeti hírportálon. A lelőhely már az 1990-es évek közepétől ismert volt, de a középkori kunokhoz köthető templom és a temető, amely teljes egészében az ide tervezett út nyomvonalába esik, csak az utóbbi években, a mezőgazdasági művelésnek köszönhetően került felszínre. A templomot minden oldalán körbeveszi a középkori falu.

A megtalált templomról okleveles adatok alapján felvethető, hogy az a középkori Perkáta Szűz Mária tiszteletére szentelt templommal azonosítható. A beszámoló szerint már a feltárás első heteiben kiderült, hogy rendkívüli lelőhelyről van szó, ahol nem csupán a Dunántúlra "szakadt" kunok eddig legteljesebben megismerhető temetője kerül feltárásra a hozzá tartozó faluval, hanem egy korábbi Árpád-kori település és temető is.

"Önmagában az Árpád-kori temető is nagy meglepetést hozott, mivel a templom körüli temetőn kívül egy részben korábbi, soros elrendezésű temetőrész is előkerült, és kiderült, hogy a templom temetője tulajdonképp ennek leszűkítése" - olvasható a honlapon. Eddig több mint 3700 középkori sír került napvilágra, de a feltárások végére számuk a becslések szerint elérheti akár az ötezret is. A korábbi, soros temető és a templom körüli temetkezések sok szempontból különböznek egymástól, ugyanakkor bizonyos időszakokban egyszerre is használták őket, miközben a soros temető némely részére már ráépült a falu is. Valamennyi építmény létesítésekor korábbi temetkezéseket bolygattak meg, így a sírok segítségével akár évtizedes pontossággal is rekonstruálható lesz a templom és a hozzá kapcsolódó létesítmények története.

A soros temetőben a keresztény szertartás szerinti nyugat-keleti tájolású elhunytak földi maradványai mellett csak ritkán találtak valódi mellékleteket, vagyis kifejezetten túlvilágra adott tárgyakat. A leletek ékszerek, a haj- és ruhaviselet elemei, például s-végű karikák, gyöngyök, de nagy ritkán halotti obulusok is előkerülnek. A legkorábbi sírokat még a honfoglalókat idéző késő X. századi verettípusok (például kéttagú csüngők), spirálcsüngős karikaékszerek és állatfejes karperecek jellemzik.

A templom körüli temető kunokhoz köthető részében a sírok szintén nyugat-keleti tájolásúak, azonban más középkori falusi temetőkkel ellentétben viszonylag sok mellékletet helyeztek az elhunytak mellé. A halottakat vörösfenyő koporsóban helyezték végső nyugalomra, fejpárnát használtak, illetve egyes esetekben a holttestet vászonanyaggal tekerték be. Gyakran helyeztek pénzérmét a sírba: azt az elhunyt mellé, esetleg a szájába, kezébe, ritkábban a lábára tették. Több esetben kerültek elő növényi magvak, illetve néhány esetben állatcsontokat találtak, például két lefejezett szárnyast.

Nagy számban kerültek elő aranyozott ezüst préselt lemezveretek, amelyek díszítése gyakran ókori előképekre - griffre, sárkányra, kutyára, oroszlánra, hárpiára - vezethető vissza. Gyakoriak voltak a feliratos, öntött, kerek övcsatok, felhúzott lemezgömbös fülbevalók, gyönggyel varrott tarsolyok. A sírmellékletek között különösen sok az ezüst gyűrű.

A sírok alapján kimutatható a kunok fokozatos asszimilációja: a legkésőbbre keltezhető sírok leletanyaga már nem mutat kun sajátosságokat. "Érdekes kérdés, hogy mindez kimutatható lesz-e majd antropológiai szempontból is. Sőt mindezen túl a +kun időszakban+ esetleg helyben maradt lakosság nyoma azonosítható lesz-e "- olvasható a honlapon. A templom körüli temetőbe a XVI. század első harmadában temetkeznek utoljára

Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.