2010. október. 12. 10:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. október. 12. 09:32 Tech

Azonosították a középkori Fekete Halál kórokozóit

A középkor egyik legpusztítóbb pestisjárványa, a Fekete Halál 1347-1353 között gyilkolt Európában. A németországi Mainz egyetemének, a Johannes Gutenberg Universitätnek a kutatói most azonosították a járvány két kórokozóját. Ezek két a Yersinia pestis baktériumok - korábban nem ismert - típusához tartoztak.

A mainzi antropológusok olyan teszteket végeztek, amelyek bizonyítják a baktériumok jelenlétét. Mindeddig a járvány hátterében más kórokzókat sejtettek. Elsősorban az észak-európai régiókban volt kétséges az epidémiát kiváltó ok.

Most DNS- és fehérjevizsgálatok igazolták a Yersinia pestis előfordulását ebben a térségben is - az eredményeket a tudósok a PLoS Pathogens folyóiratban tették közzé. A kutatók a járvány áldozatainak csontjaiból vettek mintákat a vizsgálathoz. Öt országban jártak, és ezek után elemezték az epidémia terjedésének útvonalát is. Eszerint Itáliából Anglia felé jutott el a két kórokozó közül az egyik. A másik Az Elba torkolatától, Németország és Dánia találkozásától Hollandia felé terjedt.

A Fekete Halál nyomán a pestis még többször pusztított Európában, további 400 éven át veszélyeztette kontinensünk lakosságát. Ebben a betegségben halt meg az egyik legnagyobb magyar hadvezér, Hunyadi János is, aki 1456-os nándorfehérvári hatalmas győzelme után közvetlenül hunyt el. Pestisben halt meg Mikes Kelemen, Rákóczi fejedelem kísérője is. (A sors furcsa fintora, hogy míg Hunyadival a török elleni csata után végzett a járvány, addig Mikes törökországi száműzetésében hunyt el.)

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.