Újabb halálos áldozatot követelt a tüdőpestis Kínában
Kínában újabb halálos áldozatot követelt a tüdőpestis az ország északnyugati részén fekvő Cekotan városában, amelyet az egészségügyi hatóságok elzártak a külvilágtól.
Egy 37 éves férfi halt meg a betegségben a Csinghaj (Qinghai) tartománybeli településen vasárnap. A férfi a szomszédja volt annak a 32 éves marhapásztornak, akivel egy nappal korábban végzett a halálos kór. Cekotan településen még tíz ember kapta el a tüdőpestist, őket elkülönítve kezelik egy kórházban.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kínai irodája közölte, hogy szorosan együttműködik a kínai egészségügyi hatóságokkal, amelyek megtették a szükséges intézkedéseket a betegség kezelése és a fertőzöttek elkülönítése érdekében.
A WHO szerint nem szokatlan a tüdőpestis megjelenése Kínában, az elmúlt években szórványosan több alkalommal is felbukkant a betegség. A szervezet szóvivője hozzátette, hogy mivel a járvány az ország egyik ritkán lakott, elhagyatott részén ütötte fel a fejét, várhatóan könnyebb is lesz megfékezni a terjedését.
A tüdőpestist cseppfertőzés útján a szervezetbe jutó baktérium okozza, emberről emberre terjed. Ugyanaz a baktérium idézi elő, mint a fekete halál néven is ismert, többnyire bolhacsípéssel terjedő bubópestist, amely a középkorban 25 millió embert ölt meg Európában.
Miközben a bubópestis antibiotikummal ma már jól kezelhető, ha időben diagnosztizálják, a tüdőpestis azok közé a fertőző betegségek közé tartozik, amelyek a legtöbb halálos áldozatot szedik. Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint az ember a fertőzéstől számított 24 órán belül meghalhat tüdőpestisben.