2010. szeptember. 16. 15:01 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. szeptember. 16. 14:57 Tech

A Hold a célja a magyar Pulinak

A Puli Space Technologies Kft. csapata készen áll, hogy a Google Lunar X Prize nemzetközi versenyében részt vegyen

A mai napon Dr. Pacher Tibor a Puli Space Technologies alapítója és a Team Puli vezetője, az Óbudai Egyetemmel és a Google Magyarországgal közösen tartott sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a Puli Csapata készen áll, hogy nevezzen a Google Lunar X Prize (GLXP) nemzetközi megmérettetésére. A 30 millió amerikai dollár összdíjazású verseny kiírása szerint a 20 millió dolláros fődíjat az a csapat nyeri, amely először juttat el – legalább 90 százalékban magánerőből finanszírozott – járművet a Holdra és hajt végre bizonyos feladatokat a megadott határidőn belül.

William Pomerantz, a Google Lunar X Prize projektigazgatója Los Angelesből küldött videóköszöntőjében méltatta a Puli eddigi teljesítményét, és kifejezte azon várakozását, hogy a Team Puli-t a sikeres előregisztráció után mielőbb hivatalos GLXP csapatként üdvözölhesse. Pomerantz rámutatott a holdkutatás korábbi magyar vonatkozású eredményeire is, többek között Pavlics Ferenc, az Apolló holdautók főkonstruktőrének kiemelkedő munkájára.

Az űrkutatás népszerűsítésével foglalkozó Dr. Pacher Tibor és Vizi Pál Gábor, a Központi Fizikai Kutatóintézet űrtechnológiai fejlesztőmérnöke 2009-ben úgy döntöttek, hogy csapatot szerveznek és neveznek a GLXP-re, mert véleményük szerint egy ilyen ambiciózus misszió sikeresen teljesíthető, a szükséges szaktudás és technológia is rendelkezésre áll. A csapat 2010 júliusában lett teljes, a több területen is rendkívüli kihívásokat jelentő vállalkozás munkálatai gőzerővel folynak a kapcsolódó területek kiemelkedő eredményeket elért fiatal mérnökeivel és kutatóival.
A feladat teljesítésével a Puli Csapat célja, hogy pozícionálja a magyar tudományos erőfeszítéseket, eredményeket, ezáltal erősítse a magyar tudomány és kultúra nemzetközi színvonalát, új távlatokat és inspirációt nyújtva azoknak, akik műszaki tudományos pályára készülnek. Ehhez párosul a projekten végzett munka mellett folytatott kiterjedt űr- és holdkutatással kapcsolatos ismeretterjesztő tevékenység, amire már csak azért is szükség van, hogy szélesebb tömegek figyelmét is fel tudják hívni a misszióra, annak társadalmi támogatottságot szerezzenek.

A Puli Csapat mögött álló cégjogi entitás, a Puli Space Technologies Kft. a feladat teljesítésével szeretné letenni egy gazdaságilag is fenntartható magyar űripari vállalkozás alapjait. A cég a jövőben magyar űrüzletágat nemzetközi szinten kívánja képviselni és erősíteni azáltal, hogy egy gazdaságilag is megtérülő, a hazai gazdaságot erősítő befektetéssé kíván fejlődni.

Dr. Turmezei Péter, az Óbudai Egyetem Kandó Kálmán Villamosmérnöki Karának dékánja sajtótájékoztatón üdvözölte a programot, és az együttműködést, amelyet mindkét fél feltétlenül a versenykiírás keretein belül kíván tartani. Az Egyetem a Csapat számára biztosít minden olyan infrastrukturális szükségletet és szellemi erőforrást, amit a fejlesztések megkívánnak, illetve örömmel vesz részt hasonló különleges projektekben.

A Puli Space Technologies egyik látványterve
http://pulispace.com

A Google képviseletében, Arany János a magyarországi leányvállalat Industry Manager-e elmondta, hogy a cég hagyományosan nagy figyelmet fordít az emberiség egyetemes tudásának fejlesztésére, küldetésének tekinti a világon fellelhető információk rendszerezését és általánosan elérhetővé, illetve használhatóvá tételét. Ennek a filozófiának a jegyében születtek az olyan projektek, mint a Google Maps, Google Sky, Book Search, a megújuló energia előállítását célzó energetikai projektek, és legújabban a Google Lunar X Prize is. Az internet alapelve, hogy mindenki egyenlő esélyekkel indul, és ezért a Google nagy örömmel fogadja, hogy magyar csapat is indul a versenyben, képviselve a kisebb országok tehetséges szakembereit is.

Dr. Pacher, a Puli Csapat vezetője egy allegóriába csomagolva vezette elő mondanivalóját, amelyben úgy utalt a Puli Csapatára, mint a magyar népmesék egyik különösen kedvelt szereplőjére, a legkisebb királyfira, aki folyton lehetetlen küldetéseket vállal azért, hogy bebizonyítsa, méltó a trónra. A projekt sikerével kapcsolatban elmondta, hogy elengedhetetlen lesz az alázatosság, némi szerencse illetve, a magyar társadalom támogatása.
Vizi Pál Gábor fantáziadús demonstárciójával a „minimál terv” növekvő létjogosultságára hívta fel a figyelmet. A szintén alapító tag tudós a roverkoncepciók mellett arra mutatott rá, hogy nem feltétlenül kell óriási állami költségvetés és apparátus egy holdmisszió kivitelezéséhez, sokkal inkább kerül előtérbe a kreativitás, illetve a legolcsóbb/legjobb szemlélet, ezért tűzte ki a díjat a Google. A bemutatott Puli 0.1-es demorover háztartási és játékboltban elérhető eszközökből készült: műanyag vájlingból, távirányítású autóból, vállfából és kólás kupakból, hogy demontstrálja a súlypont-áthelyezéses gömbroveres haladást.  

Vázsonyi Miklós, a Puli Space Technologies Kft. ügyvezető igazgatója a kihíváson alapuló kutatásfinanszírozás által teremtett lehetőségeket méltatta, amelyek között a Google Lunar X Prize, a maga 30 millió dolláros összdíjával az eddigi legjelentősebb. Az ügyvezető szintén beszámolt a csapat terveiről, ami a nevezés 50 ezer dolláros díjának előteremtését illeti. A Kis Lépés Klubot azért hozták létre, hogy a nagyobb szponzorok mellett, mindenki egyéni szinten, akár 1000 forintos összeggel is támogatni tudja a Puli küldetését. Akik ezt megteszik, azoknak a szonda elviszi a nevét a Holdra, illetve számukra egyéni, sorszámozott holdfényképet készít.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.