2010. augusztus. 26. 13:53 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. augusztus. 26. 13:39 Tech

Régi kínai matrózok leszármazottjai élnek Kenyában?

A Kínai Nemzeti Múzeum speciális részlegének munkatársai, víz alatti régészettel foglalkozó kutatók indulnak novemberben Afrikába, hogy megkeressék Cseng Ho (Zheng He) admirális flottájának elveszett hajóit - írja a pekingi People's Daily online kiadása.

Néhány nappal ezelőtt egy szárazföldi kutatócsoport már Kenyába érkezett, és máris küldtek jelentéseket arról, hogy kínai relikviákat találtak az afrikai országban. Egy kenyai faluban talált értékes leletek között vannak úgynevezett "Yongle Tongbao"-k is, amelyek régi kínai pénzérmék. Ezek a pénzek a Ming-dinasztia idejéből származnak, Yongle császár uralma alatt készültek.

A közös kínai-kenyai régészeti programot, a Lamu-szigeteki archeológiai projektet a kínai Nemzeti Múzeum, a Pekingi Egyetem régészeti intézete és a kenyai nemzeti múzeum indította közösen 2010 júliusában.

A projekt célja az, hogy fényt derítsen arra, hogy igaz-e a környékbeli kenyai falusi lakosság állítása, és tényleg régi kínaiak leszármazottjai ők. Szintén célja a kutatásnak, hogy Cseng Ho admirális flottájának elsüllyedt hajóit megtalálják a régészek. (Cseng Ho a XV. század elején tett több utazást is hatalmas flottájával, amely háromszáz hajóból állt, ezeken több tízezer tengerész szolgált.)

A kínai régészek jelenleg Mambrui falu környékén, Malindiban kutatnak Kenyán belül. A már említett pénzérmék mellett találtak itt "Long Quan Kiln"-porcelánokat is. Ezek a különleges darabok a Ming-dinasztia korai szakaszában csak a királyi család rendelkezésére álltak. A kínai régészek valószínűsítik ezért, hogy Cseng Ho admirális hozhatta ezeket a porcelánokat Kenyába. Mint a kínai császár küldötte, alighanem ajándékba hozhatta ezeket Afrikába a flottaparancsnok, akinél természetesen Yongle-pénzek is voltak. (A Long Quan-porcelánok készítésének több korszaka is van, ezek egyike esik egyéként a Ming-dinasztia idejére.)

A kínai régészek egyelőre nem tudták azonban megállapítani, hogy igazat mond-e az a körülbelül húsz család, amelyik azt állítja, kínaiak leszármazottjaként él Kenyában.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.