Belga újságíró: Hitler nem volt "árja"?
Egy belga újságíró megvizsgáltatta Hitler rokonainak DNS-ét, és arra az eredményre jutott, hogy az egykori náci vezér genetikai térképe szerint ősei berberek, szomáliaiak, sőt, akár askenázi zsidók is lehettek, de legkevésbé németek.
Jean-Paul Mulders a belga Knack hetilapban tette közzé kutatásai meglepő eredményét. Ezek szerint a megvizsgált Hitler-rokonok nagy azonosságot mutatnak a kromoszómák hét fő haplocsoportjából az E1b1b-vel, amely meglehetősen ritka Nyugat-Európában. (Erről a haplocsoportról bővebben lehet olvasni a Wikipedián is, ahol számos térképpel illusztrálják a csoport elterjedését.)
Mindebből az is következik, hogy ezzel az eredménnyel Adolf Hitler aligha lett volna boldog. Az általa "árja" fajnak kikiáltott germánokkal szemben a náci diktátornak nagy valószínűséggel sokkal több köze lehetett egykoron Afrikához. Haplocsoportja a görögök és szicíliaiak 20 százalékában, az észak-afrikaiaknak viszont 50-80 százalékában van jelen. A szóban forgó kromoszómák a leggyakrabban marokkói berberek, szomáliaiak, sőt, askenázi zsidók között fordulnak elő - utóbbiak közül minden második ehhez a haplocsoporthoz tartozik.
A Knack által megszólaltatott Ronny Decorte, a Leuveni Egyetem genetika szakértője szerint "a mai tudomány szerint nincsenek rasszok. A fajelmélet 'übermensche' nem létezik, tehát az ehhez kapcsolódó 'tökéletes faj kitenyésztése' csupán a fantázia terméke." Hitler valószínűleg - mondja a tudós - maga is egy olyan népcsoporthoz tartozott, amelyet lenézett.
Mulders korábban felkutatta Hitler Ausztriában és az Egyesült Államokban élő apai ágú rokonait, hogy leszámoljon azzal a mítosszal, miszerint Hitlernek az első világháború idején gyereke született volna egy bizonyos francia fiatal nőtől. Eközben többen is érdeklődtek nála Hitler genetikai származásáról. Az újságírónak sikerült megszereznie az osztrák rokontól egy cigarettacsikket, a Long Islandon élőtől egy szalvétát. Ezek alapján tudták elemezni az apától a fiúra öröklődő Y-kromoszómákat. Az amerikai azonos volt az osztrákkal, és végső soron Hitler is ehhez a haplocsoporthoz tartozott.
A Knack magazin bejelentette, hogy ezek után az orosz kormányhoz fordul, hogy engedélyezzék egy német bunkerből származó állkapocs megvizsgálását, amelyről feltételezik, hogy az öngyilkosságot elkövető Hitleré volt.
Régi vita Hitler származásáról
Hitler származásával rendkívül sokan foglalkoztak. A német Spiegel Magazin 1967-ben például arról számolt be Werner Maser Hitler-kutatóra alapozva, hogy a náci diktátor közeli rokonok leszármazottja, bizonyos gének ezért halmozódtak fel nála. E cikkben említik Hitler esetleges zsidó származását, de végül ezt a verziót elvetik, mert erre nem találtak semmilyen igazolt tényt.
Ettől függetlenül az interneten számos weboldal elemzi e lehetőséget, sőt azt is felvetik egyesek, hogy Hitler a Rothschildok leszármazottja lett volna, merthogy a nagyanyja egy Rothschild-villában dolgozott a 19. században. E feltételezésekre sem található semmilyen megalapozott bizonyíték.
Hogy miért nincs bizonyíték, arra Norman Davies ad magyarázatot az Európa története című könyvében. A 910. oldalon azt írja az oxfordi történész, hogy az Anschluss, vagyis Ausztriának Németországhoz csatolása után, 1938-ban Hitler parancsot adott arra: "tüzérségi lőgyakorlat" során rombolják le a Dollersheim nevű falut. Davies szerint ennek hátterében az állt, hogy a falu temetőjében temették el korábban Hitler apját és apai nagyanyját, Maria Anna Schicklgrubert. Davies idéz egy Gestapo-jelentést is arról, hogy Schicklgruber akkor lett terhes Hitler apjával, amikor hajadon szobalányként egy gazdag zsidó családnál szolgált.