A Panasonic Szuperzoom kategóriájának egyik képviselője a Lumix DMC-TZ10, amely igazi all-in-one kis masina...
A Panasonic Szuperzoom kategóriájának egyik képviselője a Lumix DMC-TZ10, amely igazi all-in-one kis masina, legalábbis ha utazáshoz keresünk egy könnyen hordozható, de sokat tudó kompaktgépet. A 12.1 megapixeles (1/2.33”-os érzékelővel ellátott) gép optikai képstabilizátorral, Leica DC Vario-Elmar optikával (F3.3-4.9, 35 mm-es megfelelővel 25-300-as gyújtótávolsággal), Venus Engine HD II feldolgozó rendszerrel, és 12-szeres optikai zoommal rendelkezik, az utóbbit még 4-szeres digitálissal is kiegészíthetjük.
Érdekesség, hogy a felbontás csökkentésével (3 megapixeles méretnél) akár 23,4-szeres optikai zoomot is elérhetünk. Van iZoom (intelligens zoom) funkció is, amely 16-szoros átfogású. Mondhatjuk, hogy ez egy jobb minőségű digitális zoom, de csodát azért ne várjunk tőle (a különféle zoom beállítások minőségéről képet alkothatnak olvasóink a letölthető tesztfotókból). Igazán jól az optikai zoom használatával járunk itt is. Meglehetősen nagy – és mellesleg két sebességes – optikai zoom gondoskodik arról, hogy távoli témákat is kényelmesen megörökíthessünk, de a nagy látószögnek hála, a beltéri fotózás is könnyen megy a géppel.
Pusztán emiatt, és a bekapcsolástól számítva alig több mint egy másodperc alatti készenléti időnek köszönhetően is abszolút ideális mondjuk egy nyaralásnál, kirándulásnál, ráadásul ehhez még két remek extra is hozzáadódik: az egyik, hogy nemcsak fényképezni tudunk vele, hanem HD 720p-s videofelvételeket is készíthetünk, a másik pedig, hogy a beépített GPS-nek köszönhetően a fényképek és videók esetében egyaránt eltárolhatók a földrajzi koordináták.
A videókat amúgy AVCHD Lite formátumba rögzíti, így a későbbi feldolgozás kényelmesen megoldható (bár videót darabolni akár a fényképezőgép menüjéből is lehet). A GPS az AVCHD Lite videók esetében ki- és bekapcsolható, szükség szerint.
Van Motion JPEG felvételi lehetőség is, ilyenkor a fájlok mérete maximum 2 GB lehet.
A videofelvétel készítésére külön felvételindító gomb szolgál, vagyis a többség szokásával ellentétben itt nem kell előbb átkapcsolni videó módba, hanem egy mozdulattal indulhat a rögzítés. A videók rögzítésekor nincsenek különösebb megkötések, használható a zoom és az automatikus élességállítás is, bár a zoomolást nehéz megoldani észrevehető beremegés nélkül.
A beépített GPS-t kifejezetten kirándulásokhoz optimalizált funkciókkal használhatjuk, eltárolásra kerülnek a koordináták, a hely jellemzői, sőt még a környék nevezetességei is). A fényképezőgépen külön utazás menü van, amelyben visszanézéskor még szűrhetjük is a fotókat, helyszín szerint. A GPS-nek kell pár perc, amíg “bemelegszik”, de után szépen dolgozik és folyamatosan figyeli, éppen merre járunk.
A gép sajátos funkciója az Intelligens Felbontás (I.R.) technológia, amely elemzi a kép részleteit, és az eredménynek megfelelően végez élesítést azokon. Ennek köszönhetően fotók és videók tekintetében egyaránt jobb képminőséget kaphatunk a gyártó szerint.
A Power I.O.S. képstabilizátornak köszönhetően a kevésbé biztos kezűeknek is jó esélyük van elmosódásmentes képet készíteni, még viszonylag rossz fényviszonyok között is. A dolognak videózáskor is hasznát vesszük.
Ahogy az elején írtuk, a gép 12.1 megapixeles, fényképezni pedig 4:3 vagy 16:9-es képaránnyal is tudunk vele.
Akár mindent automatizálhatunk
A TZ10-en szinte minden beállítást manuálisan is elvégezhetünk, van program automatika, rekesz-előválasztás (A), záridő-előválasztás (S) és manuális (M) mód is, sőt, közvetlenül a tárcsán találunk custom módot is, így kedvenc beállításainkat egyetlen mozdulattal érvényesíthetjük. Emellett persze van iA (intelligens automata) mód, amikor a gép állít be az égvilágon mindent, a helyzetnek megfelelően. Van még egy Felvétel vágólapra funkció is, amelyben a gép saját memóriájába rögzíthetünk kis felbontású képeket, akár hangjegyzettel is. A saját memória amúgy rendkívül kicsi, szóval SD/SDHC (vagy SDXC) kártyára mindenképpen szükségünk lesz a géphez.
Van sorozatkép-készítési lehetőség is, három vagy öt fotót készíthetünk így, durván 1 másodperces időközökkel. Ami ennél kellemesebb, hogy van automatikus expozíciósorozat is.
A témamódok között amúgy találunk gyors sorozatot is, amely viszont jóval gyorsabban dolgozik, és ott maximum 100 képet lőhetünk el egyhuzamban. S hogy a sorozatokat kimerítsük: vakusorozat is van, szintén a témák között.
Ha pedig már úgyis a témamódoknál kötöttünk ki: iszonyatos mennyiségű témamód közül válogathatunk (portré, lágy bőrtónus, önarckép, tájkép, panorámasegéd, sport, csillagos ég, tűzijáték, nagy dinamika, víz alatti, háziállat, baba stb.). Tényleg rengeteg van belőlük, gyakorlatilag minden élethelyzetre külön. Vannak színeffektek is, ha valaki nem akarja utólag szépia vagy mondjuk fekete-fehér módra alakítani a képeket a számítógépen. Fókuszmérésből is több közül választhatunk: arc, követő AF, 11-pontos, 1-pontos, szpot.
A kis gép menüje amúgy kifejezetten jól sikerült, minden kézre áll, gyorsan elvégezhetjük a beállításokat, és a menü működési sebessége is gyors. Szépnek mondjuk nem mondható, de hát úgysem gyönyörködni akarunk benne. A kijelző fényereje változtatható, erős napsütésben is viszonylag jól látható.
Csatlakozási lehetőség nincs sok, de a lényegesebbeket megkapjuk: van HDMI és AV Out / digital csatlakozó, utóbbihoz két kábel lapul a dobozban, egy a tévéhez, egy pedig a számítógép USB portjához való csatlakoztatáshoz. A csomagban találunk még egy akkutöltőt és persze hozzá egy akkut, illetve egy CD-t, rajta a PHOTOfunSTUDIO szoftverrel és az elektronikus kézikönyvvel.
Mindent egybevetve, a több színben is kapható Panasonic DMC-TZ10 kifejezetten nagy tudású, rengeteg hasznos funkcióval ellátott kis kompakt masina, nem kiemelkedő, de jónak mondható képminőséggel, ellenben meglehetősen borsos árral, ha azt vesszük, hogy 90 ezer forint körül már belépő szintű, akciós DSLR gépekre is szert tehetünk (igaz, azoknál a HD videózás és a GPS lehetőségről kapásból le kell mondanunk, és persze hordozhatóság szempontjából is buknak a TZ10-hez képest).
A cikkben láthatókon kívül további - többek között a zoom lehetőségeit bemutató - tesztképek tölthetők le innen.