Lyukfúrás a sejtbe - rákgyógyszer-adagolás a közeljövőben
Lézerek és nanotechnológiai anyagok felhasználásával új rákterápián dolgoznak az amerikai Georgia államban a kutatók. A metódus még nincs kész, évek múlva várható csak a klinikai kipróbálás, de már most vannak biztató eredmények - írja a Discovery News.
A módszer lényege az, hogy parányi lyukat robbantanak a sejtbe, és a lyukon "fénysebességgel" juttatják be azokat a gyógyszereket, amelyek normál esetben nem jutnának át a sejtek falán. A lyukat különleges módszerrel robbantják a Georgia Tech egyetem munkatársai. Egy lézersugárral, illetve infravörös sugarakkal nanoméretű szénrészecskéket melegítenek és pumpálnak fel, majd amikor az így képződött buborék kipukkan, az ezáltal létrejövő lökéshullám lyukat üt a sejtfalba. A lyukon bejuttatják a gyógyszermolekulákat a sejtbe, amely magát gyógyítva gyorsan "befoltozza" a rést. A sejtek tíz százaléka azonban egyelőre elpusztult a "robbantás" nyomán, ezért a kutatók még tökéletesíteni akarják a módszerüket. Ez még várhatóan éveket vesz majd igénybe, hiszen jelenleg még csak a laboratóriumi kísérletek folynak.
A módszer hasonlít az ékszerek tisztítására használt ultrahanghullámos metódusokra - nyilatkozta az egyik kutató, Mark Prausnitz a Discovery News-nak. Prausnitz hozzátette: azon kísérleteznek most, hogy a lehető legkevesebb sejt pusztuljon el a beavatkozás során, és minél rövidebb idő alatt a lehető legtöbb gyógyszermolekulát juttassák be a sejtekbe.