2010. július. 09. 17:02 MTI Utolsó frissítés: 2010. július. 09. 16:53 Tech

"Dinoszauruszerdőt" fedeztek fel Nagy-Britanniában

A dinoszauruszok korából származó fosszilizálódott erdőt fedeztek fel Nagy-Britanniában: a leletek az úgynevezett Jurassic-partszakaszon, a Dorset és Devon keleti része között húzódó 150 kilométeres tengerparti sávban lévő kőfejtőben kerültek elő.

A 145 millió évvel ezelőtt nőtt tűlevelűek, amelyek egykoron "Anglia" déli részét és "Franciaország" területét borították, leginkább a jelenkori araukária fenyőkhöz hasonlítanak. A fosszilizálódott fák az őskori erdők legjobb állapotban fennmaradt maradványai közé tartoznak - írta a The Daily Telegraph online kiadása. Mint Paul Kenrick, a londoni Természettudományi Múzeum paleobotanikusa rámutatott, nagy ritkaságnak számít, hogy 3 méteres fatörzsek fennmaradjanak a kőzetben. "A fosszilizálódott fák olyanok, mint a dinoszauruszok - kisebb-nagyobb töredékek kerülnek általában elő, nem egész fatörzsek. Így rendkívül izgalmas feladatnak ígérkezik a struktúrájuk megvizsgálása, amely sok mindent elárulhat a korabeli éghajlatról és arról a környezetről, amelyben a dinoszauruszok éltek" - magyarázta.

A kőfejtőkben dinoszaurusznyomokat fedeztek fel, ahogy őskori krokodilok és teknősök, cápák és halak, valamint apró emlősök fosszíliáit is feltárták. A fosszilizálódott fákat felfedező Paul Ensom geológus szerint a korabeli állat- és növénymaradványok tanulmányozása révén a tudósok megismerhetik a prehistorikus ökorendszereket.

 

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.