A hajunk megmutatja, hol jártunk
A törvényszéki orvosok munkáját már sokféle tévésorozatból ismerjük, most a Discovery News e szakma újabb érdekes, tudományos vetületéről számolt be. Eszerint az emberi haj vegyi ujjlenyomatként megőrzi annak nyomait, hogy hol jártunk.
A vízben lévő kémiai összetevők a hajunkban is elraktározódnak. Így a csapvíz és az üdítőitalok, illetve bizonyos esetekben a sör fogyasztása is elárulhatja azt a fölrajzi tájegységet, ahol él/jár az ember.
A haj a törvényszéki orvosok számára árulhat el számos információt. Az áldozatok - gyilkosságok esetén - haja fontos nyomokat jelenthet egy rendőrségi vizsgálat során.
Ha a helyi ivóvizet és sokszor a helyi ivóvízből palackozott ásványvizeket, üdítőitalokat sikerül kémiailag azonosítani, akkor megállapítható, hogy egy adott személy hol tartózkodott bizonyos időszakokban (történetesen két hajvágás között).
Testünk egyébként nemcsak a hajban, hanem a körmökben, az izmokban és más szövetekben is elraktározza, megőrzi a felhasznált víz sajáts "ujjlenyomatait".
Még az üdítők fogyasztása is árulkodó lehet, miután a palackozók általában a helyi ivóvizet használják fel. Amerikában így sikerült egy lezáratlan esetet is megoldania a rendőrségnek. Egy húszéves korában meggyilkolt nőről tudták megállapítani, hogy - bár 1971 óta nem sikerült azonosítani lakhelyét - hogy Észak-Kaliforniában élt a halála előtti másfél évben. Most a haj elemzésével megállapították a személyazonosságát (Mary Alice Willey-nek hívták a nőt), és így a rendőrség az 1971-es gyilkosságnak immár az elkövetőjét is nagyobb eséllyel találhatja meg - annak ellenére, hogy az eset majdnem negyven éve történt.