Épp a minap számoltunk be arról, hogy a hamis antivírusok után most a hamis szerzői jogi büntetés dívik, de megjelent...
Épp a minap számoltunk be arról, hogy a hamis antivírusok után most a hamis szerzői jogi büntetés dívik, de megjelent már egy olyan vírus is, amely a pornó oldalak látogatóinak böngészési előzményét teszi ki büntetésül közszemlére.
Egy adott oldal keresési előzményeire épített, és célzott hirdetési módszer nem új keletű, bár személyiségi jogok szempontjából azért ez is okozhat problémákat. Ha valaki csak egyszer is rákeres az Amazonban például a dildo-ra (igyekszünk óvatosan fogalmazni, és persze természetesen csakis kizárólag a szomszédja nyomatékos kérésére teszi ezt az illető), az nyilván nem akarja, hogy ettől kezdve az áruházba lépve az ő személyes profilja csupa ilyen termék akciós reklámjával borítsa be a kezdő-üdvözlő képernyőjét.
Most a Facebook készül állítólag a böngészési előzményt is figyelembevevő, testreszabott reklámokat megjeleníteni, mert ugye kell a pénz. Egyelőre ennél pontosabb részleteket nem lehet tudni a konkrét bejelentés előtt, de az ezzel kapcsolatos félelmek már javában élnek.
Talán Svédországban volt olyan korábban, hogy publikus weboldalon webkamera mutatta a bordélyházak bejárati ajtaján belépő és onnan távozó vendégeket, akiket a nyilvános szerepelés nyilván kevéssé tett boldoggá, viszont az intézkedés célja a képmutatás és a prostitúció elleni eredményes harc volt. Egy családos parlamenti képviselő munkaidőben látogatott, és bukott meg így. Picit erre hasonlít az a kártevő is, amelyik Japánban jelent meg, és egy fájlmegosztó oldalról történő erotikus tartalom letöltése esetén igyekszik megzsarolni a felhasználót azzal, hogy a kiolvasható összes adatot előzményekkel együtt közszemlére teszi, a levételért pedig pénzt kér: ez 400 dollárba kerül a delikvensnek.
Félő, hogy hasonló kártevők máshol is meg fognak jelenni, ezáltal azután a warez oldalak, de akár pártszimpátiák, betegségek, látogatott banki oldalak és más bizalmas, személyes adatok a későbbiekben bárki által olvashatóan nyilvánosságra kerülhetnek, muníciót szolgáltatva a bűnözőknek személyiséglopáshoz, zsaroláshoz.
A szerző vírusszakértő, az antivirus.blog.hu szerkesztője.