Tech techline.hu 2010. március. 27. 05:43

Miért nem szűnt még meg a spam?

Hogy mi lett volna, ha Gary Thuerk 1978-ban nem találja fel a spamet, azt már soha nem fogjuk megtudni.

Hogy mi lett volna, ha Gary Thuerk 1978-ban nem találja fel a spamet, azt már soha nem fogjuk megtudni. Valószínűleg valaki más kitalálta volna, így napjainkra ugyanolyan lenne a helyzet Gary nélkül is. (további érdekességek az IT-„feltalálókról” itt).

A spam tehát jött, látott és győzött (mi pedig vesztettünk) – a bevezetőben említett tény, miszerint a teljes e-mail-forgalom legnagyobb része ma már spam, igen dühítő és kétségbeejtő. Ha jobban belegondolunk, az e-maileken kívül, semmilyen más kommunikációs forma vagy médiacsatorna nincs a világon, ahol a kéretlen információ/reklám nagyobb százalékban lenne jelen, mint a hasznos. 

De miért nem szűnt még meg a spam? 1978 óta elég sok idő eltelt, és ha senki nem kattint a spamekre, illetve a levelezők is megszűrik. Logikusnak tűnik, hogy a spammerek feleslegesen dolgoznak és semmi hasznuk belőle. Nos, a logikus fejlődés valóban ez lenne, a szomorú igazság azonban az, hogy a felhasználók sajnos nagyon buták (akinek nem inge…). 

Mi még finoman fogalmaztunk: az Arstechnika a spamekkel kapcsolatos felmérésében egyenesen „idiótának” nevezi azokat a felhasználókat, akik a mai napig kinyitják a spameket, az MAAWG (Messaging Anti-Abuse Working Group) vezetője pedig egyenesen letiltaná azon felhasználók e-mai-címét, akik képtelen megtanulni, hogy mit-és mikor ne nyissanak meg.

Miért nem szűnik meg tehát a spam? Nos a kérdésre választ is adtunk: azért, mert még mindig hatékony. Miért hatékony még mindig? Mert még mindig megnyitjuk/rákattintunk (sőt van aki válaszol is.. belegondolni is szörnyű).

A legutóbbi felmérések (MAAWG) szerint, az amerikai felhasználók több mint 55%-a rendszeren nyitogatja meg a spam-üzeneteket, ebből 15% gyakran rá is kattint a linkekre, ha „valami érdekeset hirdetnek”. Európában sem jobb a helyzet: nálunk a netezők 46%-a nyitogatja/olvasgatja a levélszemetet. Ennél is szomorúbb azonban, hogy a többi felhasználó nem nyitja ugyan meg a spamet, de nem is iratkozik le róla (unsubscribe), sőt nem tesz panaszt a küldőnél/szolgáltatónál, nem teszi tiltólistára a címet, és egyáltalán semmilyen ellenlépést nem tesz.

 

Ez a két viselkedésmód eredményezi, hogy a spam még mindig virágzik, sőt az egyik legnagyobb üzlet – ha el is olvassák, és panaszt sem tesznek, miért is hagynák abba a spam-küldők? Az igazán nagy gond, a spam járulékos problémáival van: a sokmillió kéretlen levelet ugyanis ki kell küldeni, ehhez pedig általában zombi hálózatokat, (botnet) vagy feltört mail-szervereket használnak (hivatalosan nem igazán lehet spamet küldeni),  zombi hálózatokhoz pedig vírusok, trójaiak, hekkelések szükségesek. A spam tehát hozza magával a kártékony weboldalakat, szoftvereket és vírusokat is.

 

Visszatérve a számokhoz: a legtöbben azt gondolnánk, hogy ezek a szomorú adatok főleg az idősebb internetezők miatt alakulnak így; a valóságban azonban pontosan fordítva van! Demográfiai szempontból vizsgálva a felmérést, a nemtörődöm, levélszemét-olvasgatók nem az idősek, hanem inkább a fiatalok: az Ipsos adatai szerint 35 éves kor alatt szinte az összes felhasználó „bevállalható kockázatnak” minősíti a spam üzeneteket és vírusokat, ráadásul minél alacsonyabb az életkor, annál nagyobb rá az esély, hogy konkrétan követik is a spam levelekben található linkeket. Tizenhét éves kor alatt ez az arány már (megdöbbentő) 89%, azaz majdnem minden fiatal netező gyakorlatilag nem is tudja megkülönböztetni a spameket a hagyományos levelektől, csak miután alaposan elolvasta/rákattintott. 

 

Hogy egészen pontosan mi visz rá valakit, hogy megnyisson egy "lovely Russian woman TODAY!!!!" tárggyal rendelkező levelet, az számunkra rejtély, de a fiatalok körében, úgy tűnik, beválik. 

És most lássuk a számokat pontosan!

- Naponta több mint hatvan milliárd e-mail kerül továbbításra a neten. Ennek 90%-a spam.
- A spam szerverek és hálózatok 64%-a Tajvanban található, 23% az USA-ban. A tévihttel ellentétben Nigéria a lista alján található 0.9%-al.
- Egy átlagos felhasználó  25 db spam üzenetet kap naponta, ez a szám évente 10%-kal növekszik.
- Egy átlagos felhasználónak hetente 77 órát vesz el az idejéből a levelek rendezgetése/spamek törlése, stb.
- A spam CTU (átkattintási arány) valamilyen okból kifolyólag minden hét szerdai napján a legjobb, egészen pontosan 3,9%. (a hatvan milliárd 90%-ából!)
- A spam hálozatok sok országban (pl. Mexikó) üzemeltetése a kábítószer-forgalmazás után a második legjövedelmezőbb illegális tevékenység.

Hirdetés