Így változnak a spamek - képekkel
A BitDefender szakértői az elmúlt két év során kiküldött több millió kéretlen levél tartalmát elemezték, hogy megvizsgálják, ilyen szavak szerepelnek a leggyakrabban a spamekben.
2008 november 11-19
Az ártatlan "please" (kérem) szó szerepelt a levélszemétben a leggyakrabban, méghozzá a nigériai lottó scam miatt. A szövegekben a csalók lottónyereményre vagy váratlan örökségre hivatkozva kérték a címzetteket arra, hogy küldjenek pénzt a költségekre. Aki megtette – és bármilyen hihetetlen, dollármilliók cseréltek így gazdát – természetesen soha többé nem látta viszont a pénzét. Különféle számítástechnikai eszközöket és a hamis gyógyszereket is előszeretettel hirdették ez időszakban. A linkek mögött legtöbbször nem az olcsó termék, hanem egy online kaszinó rejtőzött.
2009 február 5-11
"Please", "email" és "click" volt a leggyakrabban használt szó, emellett a spammerek az USA-ban hirtelen megnövekedett munkanélküliségből is hasznot akartak húzni. A „news” (hírek) szóval is gyakran visszaéltek, és olyasfajta ígéretekkel kecsegtették az olvasókat, mint „50 tipp az élet és az anyagi helyzet javítására”. Aki rákattintott a linkre, csak a spammerek életminőségét javította. Egy olyan oldalra irányította ugyanis a gyanútlan olvasót, ahonnan kártékony szoftverek kerülhettek a gépére – ami fölött a netes bűnözők átvehették az uralmat.
2009 május 6-13
Nem a legjobb hét a WebMD számára – a valós egészségügyi weboldal nevét és hírét „kölcsönözték” a spammerek. Hamis hírlevelet küldtek ki az oldal szerkesztőinek nevében, amely olcsó és/vagy hamis gyógyszereket kínáló oldalra vezetett tovább.
Az „Unsubscribe” (leiratkozás) volt a másik népszerű csali ez időszakban, ez viszont egy olyan oldalra vitt, ahol a spammerek reklámoztak, illetve melynek segítségével meggyőződtek arról, hogy az adott email-cím aktív.
2009 szeptember 23-30
Az USA-beli adóvisszatérítés határideje, szeptember 15 sem kerülte el a kéretlen levelezők figyelmét. Emiatt is volt a „tax” (adó) a leggyakrabban emlegetett szó a spamekben. Csakhogy adóvisszatérítés helyett a Zbot/Zeus kártékony programot töltötte le a linkre kattintva a gyanútlan olvasó, amivel később jelentős anyagi kárt is okoztak a csalók: ellopták
a jelszavakat, felhasználóneveket és online átutalásokat bonyolítottak.
2010 január 6-13
A hamis Viagrát hirdető levélszemét vissza-visszatér. Az emaileknek mindig nagy része próbál hamis vagy olcsó gyógyszereket az olvasókra sózni. Emellett az "email", "copyright" és a "policy" szavak voltak gyakoriak.
További részleteket a BitDefender Malware City blogjában talál.