2010. február. 12. 16:27 MTI Utolsó frissítés: 2010. február. 12. 16:17 Tech

Befejezte az űrsétát az Endeavour két asztronautája

Robert Behnken és Nicholas Patrick sikeresen megbirkózott a legfontosabb feladattal: az űrbázis robotkarjával kiemelték az űrrepülőgép rakteréből a Tranquility egységet, majd a központi Unity modul oldalára szerelték azt, és rácsatlakoztatták a megfelelő kábeleket.

Befejezte első űrsétáját a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) csatlakozott Endeavour amerikai űrrepülőgép két asztronautája - közölte az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA. Robert Behnken és Nicholas Patrick közép-európai idő szerint péntek hajnalban lépett ki a nyílt világűrbe, űrsétájuk hat és fél órán át tartott.

Az asztronauták sikeresen megbirkóztak legfontosabb feladatukkal: az űrbázis robotkarjával kiemelték az űrrepülőgép rakteréből a Tranquility (Nyugalom) egységet, majd a központi Unity modul oldalára szerelték azt, és rácsatlakoztatták a megfelelő kábeleket. Ezzel az ISS 98 százalékban elkészült, gyakorlatilag elnyerte végső formáját.

A 18 tonna tömegű, 7 méter hosszú és 4,5 méter széles, henger alakú Tranquility (Node-3) modul lényegében egy új helyiségként fogja elősegíteni az ISS hatfős állandó személyzetének kiszolgálását; lesz benne vizesblokk, oxigéngenerátor, légtisztító berendezés, vízkeringető rendszer. Nevét a modul a Holdon található Tranquility-tengerről kapta, ahol 1969-ben leszállt az első embereket a Holdra szállító Apollo-11 űrhajó.
A következő két űrséta során az asztronautáknak üzembe kell helyezniük a Tranquilityt. Ehhez az egységhez csatlakoztatják majd a mostani küldetés során a Cupola elnevezésű csillagászati megfigyelő modult is, amelyet ugyancsak most szállított az Endeavour a Föld körül átlagosan 350 kilométeres magasságban keringő űrállomásra.

Az olasz gyártmányú Cupola egy másfél méter magas és majd 3 méter széles, boltozatos felépítésű obszervatórium. Hét ablaka van, hat az oldalán, egy pedig maga az építmény "teteje". Így a benne tartózkodó űrhajósoknak panorámaszerű kilátásuk lesz a világűrre minden irányban.

Az űrsétákra a misszió ötödik, illetve hatodik napján kerül sor, mindkét alkalommal az asztronauták hat óránál több időt fognak tölteni az űrben. A mostani, 13 napos küldetés az utolsó nagyobb feladat, amelyet a NASA űrhajósainak végre kell hajtaniuk a 360 tonnás, 16 ország erőfeszítései révén közel százmilliárd dollárból, 12 év alatt épült ISS-en.

Hirdetés