165 millió éves pókot találtak Kínában
A maradvány a középső jura időszakból származik, és egy eddig ismeretlen póknemzetség tagja. A kövületen még az állat apró szőrei is kivehetők.
Az ősi ízeltlábú leszármazottai ma már csak egy igen korlátolt területen, az Egyesült Államok délnyugati részén, Mexikóban és a Karib-térségben élnek. Nagymértékben hasonlítanak a kövületre, ami azt jelenti, hogy az előd az evolúció során csak csekély mértékben változott - írta Paul Selden, az amerikai Kansas Egyetem kutatója és Diying Huang, a kínai tudományos akadémia paleontológusa a német Naturwissenschaften című folyóiratban.
A Belső-Mongólia vulkáni tufakőzetéből előkerült lelet legalább 120 millió évvel idősebb a Plectreuridae pókcsalád eddigi legrégebbi kövületeinél. A megkerülés helye valószínűsíti, hogy a család korábban sokkal nagyobb területen terjedt el, csak az évmilliók során pusztult ki élőhelyei nagy részéről.
Az eddig ismeretlen póknak az Eoplectreurys nemzetségnevet adták, amely arra utal, hogy a ma élő, hozzá igen hasonló Plectreurys nemzetség elődje - a görög eos szó ugyanis hajnalt jelent. Fajnevét pedig Willis J. Gertsch pókszakértőről kapta, így lett Eoplectreurys gertschi.