Tech techline.hu 2010. január. 21. 05:03

A világ leghíresebb és legbotrányosabb fotómanipulációi

Olvasóink már láthatták a Techline által összegyűjtött legnagyobb Photoshop-bakikat - most azonban inkább a...

 Olvasóink már láthatták a Techline által összegyűjtött legnagyobb Photoshop-bakikat - most azonban inkább a botrányos, illetve a fantasztikusan jó megoldásokra koncentrálunk (éljenek a végletek!).

Mielőtt valaki egy könnyed legyintéssel elintézné a témát, mondván „kit érdekel, mit fotosoppolnak és kivel”, lássuk az egyik legfrissebb példát: hogyan találhatjuk magunkat az FBI Most Wanted listájának elején, egy kis Photoshop-baki miatt?

Pár nappal ezelőtt az FBI közétett egy fotót, amelyen a világ legjobban keresett személyét, azaz Bin Ladent „öregítették” egy kicsit. Tekintve azonban, hogy lassan tíz éve nem tudják elfogni, szükség volt a fotók aktualizálására. Mivel azonban fogalmuk sincs, hogyan néz ki napjainkban Bin Laden, az ilyenkor szokásos eljárást alkalmazták: egy óriási kép adatbázissal összekötött Photoshop (és persze speciális kiegészítők) segítségével állították össze a képet, létező személyek „jellempontjaival” (magyarán más képekből vesznek át ráncokat, hajat, figyelembe véve a célszemély koponyájának és rasszjegyeinek jellegzetes pontjait).

Az eljárás a legtöbb esetben működik is, most azonban egy elegáns mozdulattal előállították egy spanyol politikus, Gaspar Llamazares arcképét, aki így egy csapásra az FBI legjobban körözött bűnözőinek egyike lett, legalábbis a fotó alapján. Gaspar a BBC-nek adott nyilatkozata szerint azóta nem érzi biztonságosnak az utazást, főleg nem az USA-ba, hiszen a fotó alapján könnyen letartóztathatják. Az FBI elismerte, hogy Gaspar fotója is szerepelt a referenciaképek között.

Ne higgyük azonban, hogy az ilyen és ehhez hasonló esetek a Photoshop vagy a számítógépes képfeldolgozás miatt történnének: manipulált képek mindig is léteztek, mióta csak feltalálták a fényképezést. Az egyik leghíresebb példa 1865-ből, a Polgárháborús tábornokok csoportképe: a fotót Matthew Brady, a világ egyik első igazi fotóriportere készítette (remek fotó egyébként).

Blaire tábornok sajnos nem tudott jelen lenni a fotózáson, így egy elegáns mozdulattal berakták őt később, a kép jobb oldalára. Elég jól sikerült, főleg ha figyelembe vesszük, hogy nem igazán volt Photoshop akkoriban, még 1.0-ás sem:-)

A manipulálással két gond van: az egyik, hogy gyakorlatilag becsapjuk a vásárlót/nézőt, hiszen nem azt látja, ami a valóság. Ha lenne figyelmeztetés, mint a gyógyszerreklámok esetében („ez a fotó manipulált, előfordulhat, hogy a képen látható személy a valóságban eltérő képet mutat”), akkor nem lenne gond, ezt azonban nem teszik meg.

A hazugság tehát az egyik probléma, a másik, még nagyobb baj, hogy ha turpisságunk kiderül, akkor abból bizony botrány lesz. Így történt ez a világ leghíresebb talkshow-asszonyával, Oprah-val is (aki nem ismerné, ő az amerikai „Mónika”).  1989-ben, a képen látható címlapfotón nem sokat manipuláltak – a valóságban teltkarcsú Oprah fejét kivágták, és nemes egyszerűséggel rárakták a szintén híres Ann-Margaret testére. Pontosan ez volt a hiba: az eredeti fotó (és a fotóalany) is elég híres volt, a turpisság tehát hamar kiderült.

 

A német precizitás sem működik mindig megfelelően: ezen a fotón, egy elég feltűnő „szellemalak” látható Hitler oldalán – valószínűleg nem volt elég idő jobban és alaposabban eltüntetni Joseph Goebbels alakját, aki hirtelen kiesett a Führer kegyeiből. A történészek egyébként a mai napig találhatják, miért távolíttatta el Hitler erről az egy képről leghűségesebb szövetségesét.

A Beatles sem úszta meg: a híres „zebrás”  fotón, jól látható, hogy Paul McCartney kezében semmi sincsen, pedig az eredeti fotón cigarettát tartott a kezében.

 Paul nehezményezte is, hogy retusálták a fotót, hiszen a poén pont az lett volna benne, hogy mezítláb és cigarettázva ballag át a zebrán.

2008-ban az iráni rakétateszt fotója bejárta a világsajtót. Az eredeti képen jól látható, hogy azért közel sem volt annyi rakétájuk, mint amennyi a képre került: tény, hogy a manipulált fotó sokkal látványosabb és rémisztőbb.

 

 Ezen a tavalyi, az észak-koreai hírügynökség által leközölt fotón jól látható, hogy Kim Jong Il utólag lett a képbe helyezve: a hanyag Photosoppolás eredménye, hogy a katonák lábainál húzódó és a Kim Jong mögött látható emelvény, még csak nem is hasonlít, sőt a hosszanti gerenda is lemaradt. 

Az izraeli Yated Neeman nevű lapban 2009-ben leközölt hivatalos fotón az újonnan megválasztott miniszterelnök és a kabinet látható. Az eredeti képen azonban jól kivehető, hogy két hölgy, Limor Livnat és Sofa Landver állt az elnök mögött. Végül azonban lecserélték a fejeket két férfiéra – éljen az egyenjogúság!

 

A tanulság tehát: soha ne higgyünk a szemünknek!  Attól, hogy egy kép „hivatalosnak” tűnik, még nem biztos, hogy a valóságot ábrázolja.

Hirdetés
hvg360 Kovács Gábor 2025. január. 02. 17:30

A lebukás idején Mészáros Lőrinc lánya is érdekelt volt exférje "brutális" kartellezésért megbírságolt cégében

Meglehetősen furcsa Mészáros Lőrinc exvejének kartellügye. Amely egyébként Mészáros Ágnes kartellügye is, 2022-ben, a válás előtt még érdekelt volt férje cégében. A szóban forgó közbeszerzést Mészáros Lőrinc érdekeltsége nyerte, a kartellező exvő ajánlata a bírálatig sem jutott. A legfurcsább, hogy az amúgy közbeszerzésbajnok Homlok Zsolt miért pont a válás környékén “buktatta le magát”. Gyanítható, hogy a jogállam kicsavarásával kiosztott NER-büntetésről van szó.