Utóbbinak persze akkor van igazán értelme, ha ezeket az alkalmazásokat nem kell minden gépen külön-külön telepítenünk...
Utóbbinak persze akkor van igazán értelme, ha ezeket az alkalmazásokat nem kell minden gépen külön-külön telepítenünk, hanem közvetlenül az USB memóriáról indíthatjuk el és használhatjuk azokat. Mivel a dokumentumokat, képeket stb. szintén menthetjük ide, gyakorlatilag szinte nem is hagyunk nyomot a „gazdagépen”. Vagyis a dolog nemcsak számunkra kényelmes, hanem annak is előnyös, aki éppen kölcsönadta a gépét, hiszen nem telepítjük tele azt számára felesleges programokkal, és a merevlemezt sem foglalja majd semmiféle extra tartalom, miután távoztunk. Arról nem beszélve, hogy sok helyen, jogosultságok hiányában, nem is telepíthetünk semmit a gépre.
Éppen e helyzetre jelentenek kiváló megoldást a különféle hordozható alkalmazások. Ilyenek léteznek a legtöbb népszerű, ingyenes szoftverből, amelyeket becserkészhetünk és letölthetünk az internetről egyesével is (elegendő beírni a keresőbe a kívánt alkalmazás nevét, és utána írni a „portable apps” kifejezést), de még egyszerűbb, ha valamelyik előre összeállított csomagot választjuk, amihez a számtalan alkalmazás mellé még egy közös indítófelületet is kapunk. Ezeket letöltve csak rá kell másolnunk a kicsomagolt pakkot memóriakulcsunkra (vagy elindítani a letöltött önkicsomagoló állományt, és célmeghajtónak megadni az USB memóriakulcsot), és ettől kezdve a mellékelt alkalmazásindító felületről elérjük az összes programot, illetve linkelhetjük a memóriamodulon található egyéb fájlokat, mappákat (így dokumentumainkat, képeinket, videóinkat) is. Vagyis bárhová is kerülünk, ha van a közelünkben egy windowsos gép egy szabad USB porttal, jó esélyünk van, hogy kedvenc ingyenes szoftvereinkkel dolgozzunk, miközben ha kell (és az adott helyzetben éppen lehetséges), a gazdagép anyagait is elérjük.
Lássuk hát, milyen csomagok közül választhatunk!
PortableApps.com
Ez talán a legismertebb összeállítás, amely méltán népszerű sokak szemében, hiszen folyamatosan frissítik az új programverziókkal, és a hozzá adott felület is kényelmesen használható, ízléses. Rengeteg népszerű nyílt forráskódú alkalmazást találunk meg az összeállításban, az irodai csomagtól a játékokon át a különféle segédprogramokig.
Három változatban tölthetjük le a csomagot: van egy alkalmazások nélküli mini változat, ahol csak a keretet kapjuk meg, a számunkra lényeges programokat pedig mi magunk válogathatjuk össze, nagyon egyszerűen.
Aki nem akar pepecselni ezzel, az vagy a Suite Light, vagy a Suite Standard verziót választja, utóbbiban benne foglaltatik az OpenOffice.org irodai csomag is, míg a Light változatban csak az AbiWord szövegszerkesztőt kapjuk.
Ha még szükségünk van valamire, amit nem találtunk a csomagban, a http://portableapps.com/apps oldalról beszerezhetjük, és gond nélkül hozzáadhatjuk az összeállításhoz. Vannak Firefox plug-inek, játékok, képszerkesztők stb.
Letöltés >>>
Liberkey
A Liberkey a mi nagy kedvencünk: legnagyobb változata 168 ingyenes szoftvert tartalmaz (ez 576 MB-ot foglal el memóriakulcsunkon), míg a minimális verzió 24 programból áll (187 MB a kicsomagolás után).
Itt is letölthetjük csak a keretrendszert, és itt is bővíthetjük a repertoárt további programokkal. Közel 280 ingyenes alkalmazásból válogathatunk, ha még az Ultimate változattal is hiányérzetünk lenne. A keretrendszer külsőre kevésbé ízléses, mint a PortableApps.com esetében, viszont nekünk praktikusabbnak tűnik. Ráadásul ha valamelyik ingyenes szoftverből új verzió jelenik meg, azt is egyszerűen tudjuk vele frissíteni.
Letöltés >>>
winPenPack
A winPenPack esetében kicsit másként csoportosították a temérdek freeware alkalmazást, mint az előző két csomagnál. itt ugyanis témakör szerint választhatunk, attól függően, hogy játékokra, oktató anyagokra vagy mondjuk webes eszköztárra vágyunk. De azért itt is van full extrás csomag, amelyben minden megvan, csak legyen elég nagy USB memóriánk hozzá.
Itt egy Tálcára leülő kis „start menüt” kapunk, amiből kényelmesen és gyorsan elérjük a használni kívánt programokat. Az igazi „poén” a csomagban, hogy egyetlen kattintással aktiválhatjuk a fájlhozzárendeléseket hordozható alkalmazásainkhoz, így ameddig ez aktív, addig nem kell manuálisan kiválasztanunk, hogy mondjuk a Windows beépített képnézegetője helyett egy sokkal gyorsabb hordozható változat nyissa a képeket stb. Mielőtt távozunk a géptől, egy kattintással visszaadhatjuk a fájlhozzárendeléseket az eredeti programoknak és a rendszernek.
Letöltés >>>
Lupo PenSuite
A Lupo PenSuite szintén egy jól összeválogatott csomag, két változatban. Érdekessége, hogy telepítéskor kiválaszthatjuk, hogy később milyen nyelven szeretnénk majd használni a kicsomagolt hordozható alkalmazásokat, és a letölthető nyelvi csomagok között ott szerepel a magyar is. Akinek tehát a honosított szoftverek állnak közel a szívéhez, annak érdemes esetleg ebben gondolkodnia.
A keretrendszer felépítése gyakorlatilag megegyezik a PortableApps.com-éval: egy saját kis start menüt kapunk, amelyből elérjük az összes hordozható alkalmazást. Igaz is, ha keveselljük a csomagban találtakat, közel 2000 további programot találunk még az oldalon kategóriákra bontva, amelyekkel kiegészíthetjük őket (az viszont már nem biztos, hogy ezekből is mind találunk honosított verziót).
Letöltés >>>
Mi itt röviden bemutattuk a négy – szerintünk – legjobb hordozható alkalmazáscsomagot, de szeretnénk, ha a végső döntést olvasóink hoznák meg. Ki, melyikre szavaz a négy közül?
Aki pedig esetleg egy másik, szerinte előnyösebb hordozható csomagot szeretne ajánlani, a Kommentek részben megteheti.