A webszerkesztést, vagy a Flash használatát ugyan így nem tudjuk elsajátítani, ám amíg ez megtörténik, addig sem...
A webszerkesztést, vagy a Flash használatát ugyan így nem tudjuk elsajátítani, ám amíg ez megtörténik, addig sem maradunk saját, látványos weboldal nélkül, ha kipróbáljuk a Wix.com-ot.
Ha elnavigálunk az oldalra, egy gyors és ingyenes regisztráció után, telepítés nélkül készíthetjük el életünk első, ráadásul látványos, Flash-alapú weboldalát.
A dolog roppant egyszerű: kiválasztjuk a számunkra legmegfelelőbb sablont, majd testre szabjuk azt néhány kattintással. A Price: Free megjegyzéssel rendelkezők ingyenesek, a többiért viszont fizetni kell, de persze ingyenesből is van elég ahhoz, hogy találjunk kedvünkre valót.
A nézőképekre kattintva teljes méretű ízelítőt is kapunk az oldalból, és ha tetszik, neki is láthatunk átszerkeszteni azt az Edit gombbal.
Lecserélhetjük a menüpontok neveit, feltölthetünk saját képeket, fotókat, átírhatjuk az oldal szövegeit. Azt kell mondanunk, hogy a Wix.com szerkesztője valóban zseniális, tényleg gyorsan és viszonylag könnyen dolgozhatunk benne, ráadásul jól alakíthatók és ízlésesek a sablonok is. Még a SEO lehetőségekre is odafigyeltek a készítők, így az oldalt az online keresők számára is optimalizálhatjuk.
Mindezt akár ingyen is, ha nem zavarnak az ezzel járó korlátozások, mint például az oldalon megjelenő hirdetések, a limitált tárhely és sávszélesség, illetve ha megelégszünk az ingyenes sablonokkal és a saját domain nélküli weboldallal.
Egy saját weboldalt még ezekkel a megkötésekkel is remekül össze lehet hozni, azután ha kinőttük, vagy előfizetünk a Wix különféle csomagjaira, vagy mégiscsak elsajátítjuk a webszerkesztés/programozás művészetét, és készítünk egy valóban saját oldalt, saját szerveren, saját domain alatt. Esetleg benevezhetünk valamelyik ingyenes CMS rendszerbe, mint a Wordpress, a Drupal, a Joomla stb., amelyek szintén témázhatók, testre szabhatók, bővíthetők, ráadásul a tartalommenedzselés is kényelmes velük.
Mindent egybevetve, a wix.com majdhogynem tökéletes megoldás egy gyors és ingyenes weboldal létrehozásához, egyetlen problémába ütköztünk csak vele: a hosszú ő és ű karakterekkel kissé mostohán bánik némelyik szövegdoboz és címdoboz esetében (ezeket érdemes a Text eszközzel lecserélni a Browser opcióban találhatókra, ha ragaszkodunk az ékezetekhez). Cserébe viszont rengeteg objektumtípust, effektet, animációt és az oldalunkon használható widgetet kapunk, így angol nyelvű oldal készítésénél a wix.com 100%-os választás, ha viszont magyarul (pontosabban ű és ő karakterekkel együtt) kívánunk megjelenni, kicsit több munkánk lesz, és kevésbé használhatjuk kis a különleges szövegmegjelenítési lehetőségeket.