Kivel is kezdhetnénk a sort, ha nem azzal a két fiatalemberrel, akiknek „találmányával" valamennyien nap mint nap...
Kivel is kezdhetnénk a sort, ha nem azzal a két fiatalemberrel, akiknek „találmányával" valamennyien nap mint nap találkozunk. Igen, róluk van szó, akik kitalálták a Google-t.
Sergey Brin - Google
Vagyona: 18,7 milliárd dollár
Larry Page - Google
Vagyona: 18,6 milliárd dollár
Sergey Brin és Larry Pag a Stanford egyetemen folytatta Ph.D tanulmányait. Mindketten professzorok gyermekei, Brin orosz bevándorlók csemetéjeként Michiganban nőtt fel. 1998-ban azonban félbeszakították tanulmányaikat, mégpedig egy igen egyszerű ok miatt: barátjuk garázsában megalapították a Google-t. A két számítástechnikában is jártas fiatalember egy olyan algoritmust írt, ami nemcsak egyszerűen a keresőszó meglétét kutatta az adott oldalon, hanem rangsorolta is a találatokat, fontosság, gyakoriság szerint. Az oldal, amelynek indulását kockázati tőke bevonásával tették lehetővé, egyszerű volt, minden sallangtól mentes, rövid, szöveges hirdetésekkel tartották el magukat.
Sergey Brin jelenleg a cég technológiai igazgatója. A Google a hirdetési tevékenységet egyébként mobiltelefonra, tévére, sőt a 2006-ban 1,65 milliárd dollárért megvásárolt YouTube-ra is kiterjesztette. Larry Page a termékfejlesztési részleget vezeti, éves fizetése 1 dollár.
A kaliforniai Mountain View-ben lévő székházuk tavaly napenergiára állt át, ez is része "ne tégy kárt" tervüknek. A Google részvények top árukat 2007 november elején érték el, akkor 740 dollárt adtak egy részvényért. Az angol nyelvben a google kifejezés ma már a keresés szinonimájaként szerepel, ez is a kereső hihetetlen népszerűségét jelzi. A két Google társtulajdonos nemrég egy Boeing 767-est vásárolt, amit személyes és üzleti célra egyaránt használnak. Ketten együtt a világ leggazdagabb embereit nyilvántartó Forbes ranglistáján a 26. helyet foglalják el.
Aki belépett a Google-ba
Eric Schmidt - Google
Vagyona: 6,6 milliárd dollár
A Google ügyvezetője, a cég két másik alapítójával közösen vezetik a keresőt kitaláló céget. Azon kevés emberek közé tartozik, aki olyan cég részvényopciójának lehívásából vált dollármilliárdossá, amelyet tőle teljesen idegen emberek alapítottak.
A Google két alapítója 2001-ben bízta meg a cég aktív vezetésével. A Princeton egyetemen elektronikai mérnöki végzettségre tett szert. A Google előtt a Bell Labs, Xerox, Novell-nél dolgozott. A Sun Microsystems-nél töltött évei alatt a Java technológia kidolgozásában vett részt. Az elmúlt években a YouTube videoportálbaan, blog hosztoló oldal (blogger.com) és prezentációs szoftvert gyártó cégek (Tonic Systems, Zenter) részesedéséből vásárolt.
A virtuálisbolt-tulajdonos
Jeffrey Bezos - Amazon
Vagyona: 8,2 milliárd dollár
A dot.com korszak pionírja, egy technológiai zuhanás túlélője. Az eredetileg könyvek eladásával foglalkozó céget 1997-ben vitte tőzsdére. A weboldal profilja hamar megváltozott, és manapság már több ezer különböző terméket értékesítenek.
A virtuális boltban az éves eladás eléri a 14,8 milliárd dollárt. A számítástechnikai zseni kockázati tőke befektetőknél dolgozott, miután 1989-ben elvégezte a Princeton egyetemet. Harmincadik születésnapja előtt felmondott, hogy a seattle-i garázsából könyveket áruljon az interneten. Ám most, hogy vagyona gyarapodására nem kell figyelnie, az űrturizmusra összpontosít. Texasban lévő földjein van a Blue Origin építési és tesztelési bázisa; az űrhajó szuborbitális pályán utaztatná az embereket.
Online árverés
Pierre Omidyar - eBay
Vagyona: 7,7 milliárd dollár
A francia születésű, irániai gyökerekkel rendelkező számítógép-programozó 1995-ben indította el az online árverésekkel foglalkozó oldalt, az eBay-t. Ma több mint 1 millió ember használja ezt az árverési helyet, sokaknak ez jelenti elsődleges megélhetési forrást. Ügyvezetői teendőit 1998-ban Meg Whitman-nak adta át, azonban a cég elnöke maradt. A legenda szerint az eBay-t azért alapította, hogy felesége el tudja adni Pez cukorka tartóit – de mint később kiderült, ezt a történetet egy marketinges munkatársa találta ki. A sajtó ennek ellenére szeretettel idézi ezt a történetet. Pierre aktívan blogol, és az Omidyar Networkson keresztül kiemelkedő adakozó: a fejlődő országokban kis vállalkozások elindulását segíti, de nonprofit szervezeteknek is juttat forrásokat. A Forbes listája szerint a világ 156. leggazdagabb embere.
Elnök és filmproducer
Jeffrey Skoll - eBay
Vagyona: 3,6 milliárd dollár
Jeffrey Skoll volt az eBay első elnöke és teljes munkaidejű alkalmazottja, 1996-ban csatlakozott a céghez. Ő dolgozta ki azt a vállalkozási tervet, amely sikeressé tette az aukciós oldalt. Mindmáig az eBay második legnagyobb részvénycsomag-tulajdonosa, noha már nem dolgozik a vállalatnál. Jótékonykodással, filmkészítéssel tölti az idejét - megteheti. Ő volt egyébként Al Gore volt amerikai alelnök An inconvenient truth (Kellemetlen igazság) című filmjének producere. A mozifilmet 2007-ben két Oscar-díjjal is jutalmazták.
Kétszer is nekivágott
Shi Yuzhu - ZTgame
Vagyona: 2,8 milliárd dollár
Shanghai leggazdagabb lakos, matematikai végzettségű, a kínai szoftverírás bölcsőjének számító Zhejian egyetemen végzett. Egy videójáték népszerűségére építve, 1991-ben alapította meg a Zhuhau Giant Hi-Tech Groupot. A cég sajnos teljes egészében csődbe ment, miután hatalmas adósságokat halmozott fel egy 70 emeletes felhőkarcoló megépítéseének tervezésekor – az épület ugyanis soha sem készült el. Yuzhu azonban újra összeszedte vagyonát, amit az online világnak köszönhet: ZTgame néven az interneten játszható játékokat kínál, az oldal a gyermekek és felnőttek körében egyaránt népszerű. Nemrég a New York-i Euronext tőzsdére vezette be cégét. Két kínai bankban is van részesedése, innen származik vagyonának a fele.
Megtérülő vacsora
Google Inc.
Vagyona: 2,2 milliárd dollár
A Google 12. alkalmazottja, vagyonát egy pingpong-meccsnek köszönheti. Omid az internetes böngészőt fejlesztő Netscape-nál dolgozott, mikor Sergey Brinnel és Larry Page-dzsel találkozott. A fiúk meghívták egy kis pingpongozásra a közeli garázsba, amit ő azzal honorált, hogy mindenkinek vacsorát hozatott a közeli kínai vendéglőből. Tíz év elteltével a Google értékesítési és vállalkozás fejlesztési részlegét vezeti. Az iráni bevándorló elektromos mérnöki oklevelet szerzett a San José állami egyetemen. Egy kis Hewlett-Packard-os kitérő után a Stanfordon M.B.A képesítéssel vértezte fel magát. Az induló 3DO, Go, Netscape vállalkozásoknál dolgozott. Google-os pályafutásának kiemelkedő pillanata volt, amikor 2006-ban levezényelte a YouTube 1,65 milliárd dolláros felvásárlását.
További netmilliárdosokkal, pontosabban meggazdagodásuk történetével ismerkedhet meg, ha fellapozza a techline.hu szakmai támogatásával készült IT Plusz 2010 című kiadványt, amelyet megvásárolhat az újságárusoknál, vagy megrendelhet itt.