Tech techline.hu 2009. november. 18. 05:30

Kipróbáltuk: iPod Nano 5G - videokamerával és rádióval

Az új iPod Nano rendkívül stílusos külsőt kapott, továbbra is megőrizve a megszokott vékonyságot.

Az új iPod Nano rendkívül stílusos külsőt kapott, továbbra is megőrizve a megszokott vékonyságot. A széleinél ellaposodó forma nemcsak látványelemként szép, de a készülék fogása szempontjából is praktikus. A használati mód nem változott, továbbra is a Click Wheel „tárcsa" segítségével irányíthatjuk a kis zenelejátszót, azonban a funkciók sorát ezúttal jócskán bővítette az Apple.

Új forma és beépített videokamera

A Nano immár egy tökéletes, mini lifestyle készülék, amely ennek megfelelően nem túl hivalkodó, de azért elég figyelemfelkeltő, fémes színekben kapható.

Video- és hangfelvételek készítése
A Nano legszembetűnőbb újdonsága természetesen a beépített videokamera, amelynek a segítségével 640x480-as felbontásban (30 fps, MP4 formátum) rögzíthetjük, mi történik éppen körülöttünk. Méreteihez képest egész jó minőségben veszi a dolgokat, arra legalábbis bőven elegendő, hogy hirtelen megörökítsük a család vagy egy baráti társaság néhány érdekes pillanatát, vagy mondjuk a gyerkőc első lépéseit (mintavideókat innen tölthetnek le olvasóink). Fotózni nem lehet vele, kifejezetten „lifestyle videózásra" találták ki, még 15 beépített realtime (!) effektet is kapunk, amelyekkel egy mozdulattal izgalmasabbá tehetjük videóinkat. Az elkészült felvételek között napokra bontva böngészhetünk, ami rendkívül áttekinthetővé teszi a dolgokat.

Sajnos a Nano apró mérete és a lencse elhelyezése miatt az ember néha hajlamos az optika elé lógatni az ujját, ami értelemszerűen nem szokott jót tenni a felvételeknek.
Ha valakinek rögtön az elkészülte után mutatnánk meg egy felvételt, immár a fülesre sincs szükség, a Nano ugyanis beépített hangszórót is kapott.
És ha már a felvételi lehetőségeknél tartunk, érdemes szót ejteni a diktafon funkcióról, amely ugyancsak könnyen használható, és egészen jó minőségben rögzít.

Beépített rádió
Régóta hiányolt funkció volt az Apple zenelejátszóiból (és az iPhone-ból is) a rádiózási lehetőség, amely az iPod Nanóban immár elérhető. A használata nagyon egyszerű: a Click Wheel segítségével tudunk keresgélni a frekvenciák között, az előre/vissza gombokkal pedig automatikus csatornakeresésre is van lehetőség.

Immár rádiózhatunk is

A kedvenc csatornák megadása is mindössze egy mozdulat, de ami még ennél is érdekesebb: lehetőségünk van (maximum 15 percre) megállítani az élő adást, majd onnan folytatni a műsor hallgatását, ahol abbahagytuk, vagy beletekerve a felvételbe „utolérhetjük" az élő adást. Sajnos a Nano is a fülest használja antennának, így a beépített hangszórókon nem hallgathatunk rádiót, de már így is egy nagyon praktikus lehetőséggel bővült a repertoár. Elvileg a rádióban hallott dalok címkézhetők is, így akár egy mozdulattal meg is vásárolhatnánk azokat, amelyek nagyon tetszettek, de ez itthon egyelőre nem hasznosítható funkció.

Egyéb újdonságok
Az iPod+Nike sport kit nem újdonság már, a Nano segítségével eddig is színesebbé tehették a futók mindennapjaikat. Az új Nano emellett tartalmaz egy praktikus lépésszámláló programot, amely a készülék mozgásérzékelőjére épít. Így viszonylagos pontossággal mérhetjük a Nike-kiegészítők nélkül is, hogy hány lépésen vagyunk túl az aznapi munkába menetelnél vagy edzésnél. Nem százszázalékos a pontosság, de megteszi.

Több színben kapható

Az iPod Shuffle-ból is kapott funkciót a Nano, mégpedig a VoiceOver lehetőséget, amelynek köszönhetően a készülék bemondja nekünk az éppen hallgatott zeneszám adatait, ha erre kérjük a középső gomb megnyomásával. Sajnos ha magyar menürendszer van beállítva, a VoiceOver funkcióról le kell mondanunk.
A lejátszó immár teljesen együttműködik az iTunes Genius funkciójával is, így akár erre alapozva is készíthetünk saját lejátszási listákat.

Extrák
Természetesen az eddigi extrákról sem kell lemondanunk, minden megmaradt, így szinkronizálhatjuk a címjegyzéket, a naptárat, a fotókat, podcastokat, filmeket, zenéket, jegyzeteket, van világóra, stopper, ébresztő funkció és persze játékok is. Utóbbiakat bővíthetjük az App Store-ból, és a Click Wheel vagy a beépített gyorsulásmérő segítségével irányíthatjuk őket. Igaz is: ha megrázzuk a készüléket, véletlenszerűen válthatunk a dalok között.

Hányat lép egy veréb?

Az iPod Nano 8 és 16 GB-os változatokban kapható (kb. 45 ezer, illetve 55 ezer forintos áron). A készülék pontos adatlapját itt találják meg olvasóink. Az akku egyébként elég jól bírja a nyúzást, hallgattunk zenét, rádiót, néztünk és készítettünk videókat, de napokig nem volt szükség töltőre csatlakoztatni a cuccot.
Az iPod Nano 5G-t nagyon eltalálta az Apple, talán csak a wifi kapcsolat hiányzik igazán belőle, hogy vezeték nélkül is összeköthessük a géppel, vagy mondjuk azonnal feltölthessük az elkészített videókat a YouTube-ra. De hát valamit meg kellett hagyni a következő Nano generáció számára is...

Hirdetés