2009. október. 30. 12:38 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. október. 30. 12:27 Tech

Állatkísérletek: mélyűri sugárzással a majmok ellen

Évtizedek után újra állatkísérleteket indít a NASA, adta hírül a Discovery. Az ügynökség arra kíváncsi, milyen hatással van a mélyűri sugárzás az emberi testre és pszichére - mindezt vagy két tucat mókusmajmon tesztelik majd.


Nem tudhatjuk, hogy a mélyűrben tapasztalható igen erősen radioaktív környezet pontosan milyen hatással lehet az emberi szervezetre és viselkedésre, és azt sem, hogy milyen óvintézkedéseket kell tennünk ennek elkerülésére. A Discovery értesülései szerint az ügynökség 18-28 mókusmajmon végez majd kísérletet olyan típusú sugárzással, amivel a Marsra utazó űrhajósok találkozhatnak a Föld mágneses mezején kívül.

A kutatás egyik fő kérdése, hogy a sugárzás miként módosítja a tesztalanyok központi idegrendszerét és viselkedését, árulta el Jack Bergman, a bostoni Harvard Medical School viselkedéskutatója. A részt vevő majmokat hosszú ideig trenírozták különféle feladatokra, hogy jobban láthassák: az idő múlásával változik-e az állatok teljesítménye. A kísérlet New York-ban, a NASA űrsugárzást vizsgáló Space Radiation Laboratory-jában zajlik, az állatokat ezek után a McLean kórházban helyezik el további vizsgálatok céljából.