Megfejtették a Mona Lisa mosolyának titkát
Mosolyog a Mona Lisa vagy mégsem? Spanyol agykutatók szerint szemeink kevert jeleket küldenek agyunknak a rejtelmes arckifejezésről, ezért van az, hogy egyes pillanatokban mosolyt látunk, másokban pedig nem tudjuk felfedezni ugyanazon érzelmet az arcon, írja a New Scientist.
A retináinkban lévő különböző sejtek eltérő információkat vagy "csatornákat" közvetítenek agyunknak, amelyekben egy tárgy méretéről, fényességéről, látómezőnkben elfoglalt pozíciójáról és egyéb tulajdonságairól kódoltak adatokat. Luis Martinez Otero spanyol agykutató szerint az egyes csatornák bizonyos pillanatokban hangsúlyosabbak, ennek köszönhetően láthatjuk a Mona Lisa mosolyát is.
További vizsgálatok során, amelyekben a fényviszonyok szerepét vizsgálták, azt derítették ki, hogy a direkt ránézés érzékeli jobban a mosolyt. Amikor viszont a szemmozgást figyelték, azt figyelték meg, hogy a periferiális látás is fontos - ugyanis amikor az önkéntesek egy másodpercnél is kevesebb időt kaptak a mosoly megfigyelésére, szemük az arc bal oldalára tévedt. Otero azt állítja, Leonardo már jegyzeteiben is leírta: dinamikus, változó arckifejezéseket akart megfesteni, ugyanis az emberek arcán is ilyeneket lát az utcán.