Kortárs séták a digitális Budapesten
Mostantól lesz miből szemezgetnie mindazoknak, akik szerint Budapest építészeti története nem ér véget a Parlamentnél: a KÉK – Kortárs Építészeti Központ és a Kitchen Budapest által létrehozott virtuális túraoldal az elmúlt 20 év ikonikus épületei közt segít eligazodni.
A Kortárs Építészeti Központ (KÉK) 2009 tavaszán döntött egy olyan adatbázis létrehozása mellett, amely túraútvonalakba szervezi az érdeklődők számára Budapest kortárs építészetének jelentős műveit. A KÉK célja az volt, hogy könnyen használható, látványos, ugyanakkor információban gazdag oldalt hozzon létre, amely éppúgy alkalmas virtuális kalandozásra, mint valódi túrák segédanyagának, ráadásul magyar és angol nyelven egyaránt elérhető. További fontos szempont volt, hogy a válogatás leképezze a főváros kortárs építészetének stilisztikai és funkcionális sokféleségét, ügyelve az építészeti minőségre is.
Az első fázisban elkészült hét útvonalat a földrajzi elhelyezkedés határozta meg: egyetlen túra alatt sem kell hosszasan gyalogolni anélkül, hogy ne találkoznánk egy-egy érdekes épülettel. A hét túra mindegyike önálló grafikai arculatot kapott. Az épületekről egy rövid leírás és a pontos adatok (építész neve, építés ideje, cím, GPS-koordináták, látogathatóság) mellett három fotó és egy Google-térkép segít a tájékozódásban.
Jellegzetes budapesti épületek a túratervező adatbázisban © Artur.org.hu |
Az artur kitalálóinak friss és konstruktív szemléletmódja visszaköszön az oldal működésében: a KÉK nonprofit szervezetként haladó szellemben képviseli a kortárs kultúra értékeit, amihez ezúttal a Kitchen Budapest innovatív kutató-fejlesztő labor adott megfelelő technológiai hátteret. Az eddig ismert prezentációs szoftverektől teljesen eltérő, hazai fejlesztésű, flash alapú Prezi motor – amely idén elnyerte a World Technology Award díját – az artur révén elsőként szolgál egy honlap működtetésének alapjául. Az eredmény tükrözi a KÉK mindenkori célkitűzéseit: lehet és kell is egy lépéssel a történések előtt járni.
Az oldal egyben a Magyarországon is egyre gyakrabban használt QR-kódos technológia köztéri alkalmazásának legújabb példája. A QR kód egy vonalkódhoz hasonló kétdimenziós jel, ami egy kamerás mobiltelefonnal és a megfelelő szoftverrel kikódolható, így a benne rejlő internetes link követhetővé válik. Projektünkben az egyes útvonalakhoz tartozó helyszíneket QR kóddal látjuk el, így az arra járók a mobiltelefonjuk segítségével azonnali információhoz juthatnak az adott épülettel kapcsolatban.
Jelenlegi formájában - hét budapesti séta- és kerékpáros útvonallal – az oldal egy átfogó, kortárs hazai építészeti térkép első lépése, amit később Budapest környékére, majd teljes Magyarországra kívánunk kibővíteni.