Videó: számítógép-használat egér és billentyűzet nélkül
Napjaink számítógépes felhasználói felületei bár fejlődtek ugyan az elmúlt évtizedekben, de alapvetően még mindig a billentyűzet és az egér használatára épülnek. Az egyre jobban elterjedő multitouch érintőfelületek segítségével azonban alapjaiban változhat meg viszonyunk a komputerekhez.
A 10gui.com nevű csoport egy olyan rendszert képzelt el, amely a képernyő teljes felületét használja, de mégsem a monitort alkalmazza beviteli eszköznek, mivel ez kényelmetlen lenne. Az egérrel szemben növeli az „interakció sávszélességét”, vagyis egyszerre akár több dolgot is csinálhatunk, figyelmünket nem kell egyetlen pontra (az egér kurzorára) koncentrálni.
A hagyományos monitor-egér modellnek több problémája is van, az érintőképernyők pedig egyrészt kényelmetlenek, a kar tartása miatt, másrészt a kezünkkel éppen azt a felületet takarjuk, ahol a számunkra lényeges információk megjelennek.
A 10gui.com koncepciója szerint a közeli jövőben a számítógépekkel folytatott kommunikációnkhoz egy multitouch felülettel kiegészített billentyűzetet használhatnánk, amely az érintőképernyő előnyeit szolgáltatja, azonban olyan pozitúrát tesz lehetővé, amelyet ma is használunk a gépeléshez.
Ehhez persze egy új grafikai megközelítésre is szükség van, ugyanis a két dimenzióban elrendezett ablakok nem hatékonyak egy ilyen érintőfelülettel. A modern számítógépes alkalmazások pedig már annyi kis ablakkal árasztanák el a munkaterületet, hogy azok között körülményes lenne a navigáció.
Az egyik irányt a háromdimenziós grafikai megoldások jelentik, azonban a 10gui.com Con10uum nevű operációs rendszer-koncepciója éppen az ellenkező irányba mozdul.
Az új ablakokat a gép egyszerűen egymás mellé rendezi, s azok között ujjaink mozgatásával váltogathatunk. A képernyő bal széle az éppen aktív ablakkal kapcsolatos parancsokat, jobb széle a globális, az operációs rendszerben bárhol kiadható utasításokat jeleníti meg.
A vezérlés az ujjainkkal történik, kattintás helyett egyszerűen rányomunk a kívánt felületre. Egy ujjal csak a kurzort mozgathatjuk, kettővel nagyíthatunk, zoomolhatunk, hárommal az ablakokat mozgathatjuk és méretezhetjük át, míg négy ujjunkkal az éppen aktív ablakon belül mozoghatunk.
A 10gui – sajnos csak angol nyelven elérhető – videójának végén a készítők megjegyzik: a rendszer előnye, hogy olyan paradigmákra épül, amelyekhez már hozzászoktunk, s ha sikerül elterjeszteni, a következő negyed évszázadban ez lehet az általános, megszokott kezelőfelület a számítógépekhez.