Dohányzási tilalom tehet a kevesebb szívrohamról
A nyilvános helyeken bevezetett dohányzási tilalmak akár 36 százalékkal is csökkenthetik a szívrohamok számát, ha a szóbanforgó tilalmakat tényleg be is tartatják, állítják amerikai kutatók.
Ezen tanulmány csak még jobban hangsúlyozza a már eddig is sokszor bizonyított tényt, hogy a passzív dohányzás szívrohamot okozhat, a munkahelyeken és nyilvános helyeken bevezetett 100 százalékos dohányzási tilalom pedig az egyetlen dolog, amivel védeni tudjuk egészségünket - nyilatkozta az MSNBC-nek James Lightwood, a Kaliforniai Egyetem kutatója, aki szóban forgó tanulmányát a Circulation szaklapban publikálta.
Lightwood és csoportja tizenhárom amerikai, kanadai és európai dohányzástilalommal kapcsolatos tanulmányt gyűjtött össze, ezek együttes vizsgálatát követően pedig azt állították: a szívrohamok száma azonnal csökkent a tilalmak bevezetése után - az első évben a szívrohamok száma 17 százalékkal csökkent, ez az érték az első három évben akár 36 százalékra is nőhetett. A kutatók véleménye egybevág az MSNBC által megkérdezett többi amerikai szakértőivel is, akik úgy vélik: a dohányzási tilalmak minimális költségek ellenében tudják csökkenteni a szívrohamok és egyéb kardiovaszkuláris problémák számát.
Az amerikai járványügyi hatóság (CDC) felmérései szerint a passzív dohányzás a felnőtt nemdohányzók körében 25-30 százalékkal emelheti a szívproblémák számát, az ebből adódó szívroham 46 ezer amerikaival végez évente - írja az MSNBC.