Tech techline.hu 2009. szeptember. 15. 05:45

Egy remek projekttervező, számtalan extrával

Korábban mutattunk már több projektszervezőt és diagramkészítőt is, sőt...

Korábban mutattunk már több projektszervezőt és diagramkészítőt is, sőt még ingyenes elmetérkép is szerepelt egy cikkünkben. Prezentációkészítőből pedig még olyanokkal is szolgáltunk, amelyeket telepíteni sem kell.
A fenti programok külön-külön nagyszerűek a saját kategóriájukban, ám egy igazán összetett tervezéshez vagy közös megbeszéléshez nincs elég összetett eszköztáruk.
Ezzel szemben a Curio, amelynek a napokban jelent meg legújabb, 6-os verziója, gyakorlatilag tökéletes, kreatív felületet biztosít szinte mindenféle projekt megtervezéséhez, ráadásul rengeteg hasznos extrával segíti a munkát. Egyetlen hátránya, hogy csak Macre létezik, Windowsos verzió nincs belőle (leginkább a Microsoft OneNote-ra hasonlít, ha valaki hasonló alkalmazásra vágyna Windowson).

Minden egyben
A program jegyzettömb, to-do lista, dokumentumgyűjtő, elmetérkép, projektszervező, vázlatrajzkészítő és prezentációs szoftver egyben. A legérdekesebb viszont, hogy ezeket a funkciókat a készítőknek sikerült úgy egybegyúrniuk, hogy az összes kis alkalmazás kényelmesen elérhető legyen, egyetlen felületen.

Mindent összegyűjthetünk, egy helyen

Egy óriási „rajzlapon” dolgozhatunk, amelyre kedvünk szerint dobálhatunk különféle elemeket. Képernyőképeket, fotókat, tennivaló-listákat, elmetérképeket, grafikai elemeket stb.
Minden elemhez rendelhetünk kezdeti és befejezési dátumot, és a Professional változatban külön is nyomon követhetjük ezeket az időbeállításokat.
Képeket és fotókat nemcsak a gépünkről, hanem online forrásokból is beemelhetünk. Ehhez még csak a böngészőt sem kell megnyitni, a Curio Sleuth funkciójával egyszerre kereshetünk egy adott témában képekre, fontokra, animációkra a legjobb gyűjtőoldalakon (nem mind ingyenes!).

Kezdő és befejező időpontok társíthatók bármely objektumhoz

A videók és hangfájlok felhasználása szintén egyetlen mozdulat, ha pedig saját videót rögzítenénk az iSight segítségével, vagy hangos jegyzetre van szükségünk, mindkettő megoldható a programon belül. A program a képernyőképek elkészítésében és beillesztésében is segít.
Ahogyan az egy „hétköznapi” prezentációs szoftvernél megszokott, itt is variálhatjuk a diák hátterét, a stílusokat, és szabadon rendezgethetünk mindent az oldalakon, ám a Curio esetében nem feltétlenül kell kiférnie mindennek egy adott képernyő-felbontásra, mivel vetítés közben tudjuk mozgatni az adott diát (vagy akár lekicsinyíteni, ha eredeti méretében nem fér el a képernyőn).
Vetítés alatt is tudjuk folytatni a munkát, így ha külső monitort vagy projektort használunk, a gép monitorán hozzáadhatunk vagy elvehetünk elemeket, így tökéletesen levezethetünk egy több fős kreatív megbeszélést.

Nyomonkövethető tennivalók a Pro változatban

A listákat egyetlen gombnyomással átalakíthatjuk látványos (témázható) gondolattérképekké, illetve vissza, attól függően, éppen melyik tűnik praktikusabbnak.
A 6-os verzió egyik újdonsága, hogy immár táblázatokat is használhatunk, ráadásul a táblázat celláiba olyan objektumot helyezünk el, amilyet csak akarunk, a videótól a szövegig.
Szintén újítás, hogy immár létrehozhatunk saját összeállításokat is a „zászló” ikonokból, így egyedi megjelenést kölcsönözhetünk dokumentumainknak.
A programban számos sablont használhatunk, így gyorsítva a munkát. Nemcsak a diákra, hanem akár az elmetérképek színösszeállítására is találunk előre definiált témákat, ráadásul akár sajátokat is összeállíthatunk hozzá, mondjuk az Adobe Kuler felhasználásával.

Számos népszerű képgyűjtőről beszúrhatunk képet, egy mozdulattal

PDF fájlok beillesztése esetében lehetőségünk van azokat ikon méretben használni, vagy akár aktív dokumentumként is, adott oldalakat megjelenítve belőle.
Ugyanígy más programokból is beilleszthetünk dokumentumokat (Pages, Numbers, Excel, Word, Illustrator stb.), amelyekből szintén láthatunk realtime előnézetet, duplán rákattintva pedig azonnal szerkeszthetjük is azt, az eredeti programban.

Kész anyagok megosztása
A Curióban elkészült jegyzeteket egyszerűen szinkronizálhatjuk az online Evernote szolgáltatással, és természetesen lehetőségünk van különféle formátumokba exportálni is azokat, hogy megoszthassuk gondolatainkat másokkal. Kreálhatunk HTML összeállítást, működő linkekkel, amelyet akár online, akár egy CD-n is eljuttathatunk a célközönséghez, de exportálhatjuk a diákat képként vagy PDF dokumentum formájában is. Sőt nemcsak egy teljes diát, hanem bármely rajta szereplő objektumot is megoszthatunk másokkal képként, vagy elmetérkép esetében OPML fájlként, a táblázatokat pedig CSV fájlba is menthetjük. Akinek van MobilMe elérése, oda is feltöltheti prezentációját.

Méretes tudás
A Curio 6 a maga módján egy programóriás, ám ez szerencsére csak a felszereltségében, nem pedig a működési sebességében mutatkozik meg. Összetettsége ellenére néhány óra alatt tökéletesen megszokhatjuk a használatát, olyannyira, hogy később elszakadni sem nagyon tudunk tőle. Az ember egy idő után azon veszi észre magát, hogy már minden kidolgozandó feladat megtervezésének ezzel a programmal áll neki.

Akár rajzolhatunk is benne

Mindent egybevetve, a Curio az egyik legjobb „brainstorming” alkalmazás jelenleg a piacon. Közös munkára, vagy egyéni ötletelésre egyaránt nagyszerűen használható.
Az alap változat 99 dollárba kerül, ám ebből hiányzik a projektek időbeosztásának követése, a különféle saját sablonok elmentésének, illetve a prezentációk vetítésének lehetősége és még számos apró, de hasznos extra (a Pro változat plusz funkcióinak teljes listája itt található).
Akinek ezekre is szüksége van, annak 149 dollárt kell fizetnie a Pro verzióért. Ez meglehetősen borsos ár, de ha valóban ki tudjuk használni a program nyújtotta kényelmes felületet, cserébe rengeteg időt és energiát spórolhatunk meg a megbeszélések, prezentációk hatékonyabbá és gyorsabbá tételével.
Szerencsére ekkora összeg kiadása előtt ki is próbálhatjuk a programot. A 15 napos próbaverziót letölthetjük a készítők oldaláról, egy gyors regisztrációért cserébe pedig 60 napra növelhetjük a tesztelési időt.

Hirdetés