A ScreenFlow ebbe a kategóriába tartozik.
A ScreenFlow ebbe a kategóriába tartozik. Ha valakinek látványos videó-prezentációt kell készíteni mondjuk egy program működéséről, és ehhez nem akar külön screen-capture szoftvert és videovágót használni, akkor a ScreenFlow a tökéletes választás. Igazi „all-in-one” (azaz minden egyben) megoldás. Egyetlen hátránya, hogy csak OS X-en használhatjuk. Ott viszont, ha komolyan szükségünk van ilyen jellegű alkalmazásra, akkor ennél jobbat nem találunk.
Mindent felvesz
A ScreenFlow rögzíti a képernyőn történő műveleteket, a rendszerhangokat és persze a mikrofonos narrációt vagy éppen a line in bemenetet. De ezzel egy időben képes rögzíteni a webkamera - például az iMac és MacBook Pro gépekbe beépített iSight kamera - képét is, így nemcsak azt rögzíthetjük, ami a képernyőn történik, hanem azt is, ahogyan ezt éppen kommentáljuk, vagy ha mondjuk a kamerát a billentyűzetre irányítjuk, akkor azt is, hogy mit gépeltünk éppen.
Ennek eredményeképpen persze két videót kapunk, s gondolhatnánk, hogy mindezt összehangolni macerás dolog. De nem! A ScreenFlow lényege, hogy a felvett anyagot magában a programban is megvághatjuk, effektezhetjük, mégpedig nem is akárhogyan!
A felvétel minőségére nem lehet panaszunk, akár HD videók lejátszását is gond nélkül rögzíti a program, persze ehhez azért már megfelelő „vasra” is szükség van. Nekünk egy két éves, Core Duo 2 Ghz-es iMacen semmi gondunk nem volt.
Vágás és effektek
A program honlapján néhány remek videó segítségével - természetesen ez is a ScreenFlow-val készült - követhetjük nyomon, milyen effekteket használhatunk.
A képernyő és webkamera rögzített videóját két külön sávon látjuk a programban. Mindkét sávval külön dolgozhatunk. Forgathatjuk a térben, nagyíthatunk, kicsinyíthetünk, használhatunk árnyékot vagy tükröződést. Áttetszővé tehetjük bármelyik videorészletet, vághatunk, átrendezhetünk. Kiemelhetjük az aktív ablakot, és elhomályosíthatjuk mögötte a képernyő többi részét, vagy „rávilágíthatunk” a Desktop adott részére (mondjuk egy lenyitott menü választandó menüpontjára).
S ha már az egérkattintásról beszélünk, természetesen azt is jelezhetjük külön hang és képi effektekkel a videón. A program magától(!) helyezi el ezeket a videón, és természetesen tetszőleges helyen ki-/bekapcsolhatjuk ezt a funkciót.
Lehetőségünk van zenei aláfestést vagy további hangsávokat is beilleszteni, így akár le is cserélhetjük az eredetileg felvett hangot, ha szükséges. Természetesen minden hangsáv esetében állítható a hangerő, akár menet közben, adott pontokon is.
Ugyanígy elhelyezhetünk a videón logót vagy bármilyen egyéb képet, sőt videót is!
Arra is van lehetőség, hogy a felvétel közben gépelt szöveget a program adott esetben megjelenítse a képernyőn, itt azonban van egy kis gond vele - legalábbis nekünk, magyaroknak -, mivel az ékezetes karakterek sajnos nem látszanak a kiíráson (betűtípust cserélni nem lehet, vagy legalábbis mi nem találtunk rá lehetőséget).
A ScreenFlow meglehetősen komoly videoszerkesztő képességekkel rendelkezik, de a felhasználóbarát „tálalás” miatt minden kézre esik, egyszerűen átlátható a felület. Persze nem egy Adobe Premiere, de arra tökéletes, hogy akár az elejétől a végéig felvegyünk és megszerkesszünk egy szoftverbemutatót.
A program ára 80 dollár, ami nem tartozik az olcsó kategóriába, de még megfizethető, különösen, ha bevételt is tudunk vele termelni az elkészített videóinkkal.