Az ingyenes felhasználókhoz is megérkezett a ChatGPT kutatós funkciója, azonban nem pontosan azt kapják, amit az előfizetők – akiket egyébként szintén érint a bejelentés.
Az OpenAI még február elején mutatta be a ChatGPT Deep Research nevű újdonságát, melynek segítségével a chatbot több száz honlapot kereshet, elemezhet és foglalhat össze, majd egy jelentést készíthet az egészről – kutatói-elemzői részletességgel.
Nem mérték azonban olcsón eleinte: csak a havi körülbelül 80 ezer forintba kerülő ChatGPT Pro részeként volt elérhető az újdonság, ami egyébként akár 30 percig is dolgozhat egy válaszon – de ha nem túl komplex az elemzés, ez lehet öt perc is.
Február végén aztán az olcsóbb, havi 9000 forintba kerülő csomagban is elérhető lett a Deep Research, de csak legfeljebb 10 alkalommal – és most az ingyenes változatba is lecsorgott, igaz, van néhány „de” a dologban.
Aki ugyanis nem fizet elő, annak nem a teljes értékű Deep Researchöt adja az OpenAI, hanem egy kissé fapadosabb – lightweight nevű – változatot. Ezt az aktuálisan csúcs helyett egy fokkal egyszerűbb nyelvi modell, a GPT-4o mini egyik verziója hajtja, ami a cég állítása szerint „csaknem olyan intelligens”, mint az eredeti kutatófunkció. Az ingyenes változat válaszai rövidebbek, ugyanakkor a „mélységük és a minőségük” elviekben nem csorbul érdemben – írja a cég közlése nyomán a The Verge.
Van azonban egy másik megkötés is: az ingyenes felhasználók ezzel az egyszerűsített változattal is csak havi öt alkalommal végezhetnek kutatást. Ami pedig az előfizetőket illeti, számukra is elérhető a könnyített változat, sőt, ha már elhasználták a teljes értékű verzióra vonatkozó havi limitjüket, automatikusan átáll náluk a ChatGPT a lightweight-variánsra.
Az OpenAI kiemeli, hogy az egyszerűbb változatot „lényegesen olcsóbb” futtatni, ami a cég büdzséjének, valamint a környezetnek is jó hír. Arról pedig, hogy miért nem érdemes udvariaskodni a chatbottal, itt írtunk.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.