Az Európai Ügyek Bizottságának képviselői a héten Bóka Jánosnak is levelet írtak, melyben a magyar kormányt arra kérték, vonja vissza a gyülekezési törvény módosítását.
Munkalátogatásra érkeztek Magyarországra a holland parlament Európai Ügyek Bizottságának képviselői. A holland parlament honlapján is bejelentett látogatás két napos, péntek estig tart.
Bár az erről döntő ülés zárt volt, úgy tudjuk, hogy a munkalátogatás fókusza a magyarországi jogállamiság. A delegáció ennek érdekében nemcsak magyar országgyűlési képviselőkkel, és az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának parlamenti államtitkárával, hanem civilekkel is találkozik.
A delegációt a parlamentben Tessely Zoltán az Országgyűlés Európai Ügyek Bizottságának elnöke és Dudás Róbert, a bizottság alelnöke fogadta (képünkön).
A delegáció tagjai Cseh Katalinnal is összefutottak, de a Momentum országgyűlési képviselőjének posztja szerint ez csak a véletlennek volt köszönhető. Mint írta, az Európai Ügyek Bizottságának elnöke nemhogy nem hívta meg a találkozóra, de nem is tájékoztatta a külföldi kollégák látogatásáról.
„A bizottság titkársága érdeklődésemre azzal magyarázta a dolgot, hogy „a bizottság elnöke a pártarányokat tiszteletben tartva kéri fel az Európai Ügyek Bizottsága tagjait a részvételre” – tette hozzá.
A találkozókon minden bizonnyal a gyülekezési törvény módosítása is szóba kerül, erre utal az is, hogy a holland Európai Ügyek Bizottságának tagjai a héten levelet írtak Bóka János EU-ügyi miniszternek, melyben elítélésüket és „mélységes aggodalmunkat” fejezik ki az LMBTQI+ közösség jogait érintő fejlemények miatt.
A képviselők szerint a törvény nemcsak az alapvető emberi jogokat és szabadságjogokat sérti, hanem aláássa az Európai Unió alapvető értékeit is.
„Az LMBTQI+ közösség jogainak korlátozásával Magyarország megsérti ezeket az alapvető európai értékeket, és veszélyezteti az Unió egységét és integritását” – írták a bizottság tagjai, a törvény azonnali visszavonására szólítva fel a kormányt. Hozzátették azt is, hogy szolidaritásukat fejezik ki a magyar LMBTQI+ közösség mellett, és továbbra is támogatják egyenlőségért és igazságosságért folytatott küzdelmüket.
Csütörtökön egyébként 22 magyarországi nagykövetség adott ki közös nyilatkozatot a békés gyülekezés és a véleménynyilvánítás szabadságáról. Ebben mind aggodalmukat fejezték ki a március 18-án elfogadott törvénymódosítás miatt.
Nem az az első alkalom, hogy a holland parlament látogatást szervezett Magyarországra 2019-ben saját hatáskörben akartak tájékozódni a magyar jogállamiság, a sajtó és a demokrácia helyzetéről, erre azonban a magyar kormány miatt nem került sor. A delegáció törölte látogatását: mivel a magyar kormány képviselői nem voltak hajlandók velük találkozni, az egésznek nem látták értelmét. Három éve pedig szintén szó volt egy, a mostanihoz hasonló munkalátogatásról.