Pusztán a félreértések elkerülése végett tisztázzuk: nem a világ legvékonyabb notebookjára gondolunk.
Pusztán a félreértések elkerülése végett tisztázzuk: nem a világ legvékonyabb notebookjára gondolunk. A vékonykliensek a szerver alapú, leginkább vállalati informatika eszközei. Lényegük, hogy önmagukban szinte semmire sem képesek, mivel alapvetően minden alkalmazást, sőt a rendszert is egy központi szerveren találunk, maga a hardver pedig a végsőkig lebutított.
A megoldás nem új, de eddig nem mondhatjuk, hogy - legalábbis Magyarországon – gomba módra szaporodott az ilyen technológiát használó cégek száma. Ám az utóbbi időben ismét egyre többet hallani a dologról, így azután amikor a Navigátor Informatika Zrt. felajánlotta, hogy kipróbálhatjuk a megoldás egy mobil, azaz notebookon futó változatát, kapva kaptunk az alkalmon.
Asztali gépek esetében ugyanis nem nagy kunszt összerakni egy jó sebességgel működő vékonykliens rendszert, hiszen a gyors hálózaton az adatok megfelelő sebességgel „száguldozhatnak" rendeltetési helyükre. Mivel ezek a gépek minimális hardvert tartalmaznak, sőt, még a rendszert is a szerverről érik el, a fejlesztési és licencelési költségeket drasztikusan lehet velük csökkenteni, a rendszergazdák örömére pedig távolról is kiválóan menedzselhető minden (ráadásul akár egy „mini stábbal" is). A frissítések, telepítések is egyszerűsödnek, a felhasználók által illegálisan telepített programok pedig a múlt rémei lesznek admin körökben.
Az adatok nem a kliens gépeken, hanem a szervereken tárolódnak (lévén, a kliensekben még merevlemez sincs). Alacsonyabb fogyasztás, egyszerű menedzselhetőség, időtálló hardverpark (akár öt évre is megspórolhatjuk a fejlesztési költségeket, a hibalehetőségek száma is jóval kevesebb), nagyobb biztonság. A Navigátor Informatika Zrt.-től például kifejezetten erre a célra gyártott vékonyklienseket bérelhetünk, amelyek közül a normál méretű alig nagyobb három egymás mellé rakott DVD toknál, a legkisebb pedig beépíthető a konnektor helyére. Szóval még csak a helykihasználásra és a zajra sem lesz panaszunk.
No de mi van akkor, ha a cég egyes munkatársainak terepre is kell járniuk? Mit lehet csinálni egy kibelezett notebookon?
A tesztre kapott Fujitsu-Siemens notebook meglehetősen üresnek tűnt, nem volt benne merevlemez, csak egy SSD kártya, és azon a Navigátor Zrt. saját Linux alapú - erősen lecsupaszított - rendszere. Lecsupaszított alatt most azt értjük, hogy amikor feláll a rendszer, mindössze két ikont és egy hardverinformációs panelt látunk. Utóbbin figyelemmel lehet követni az adatforgalom sebességét (a gép 3G-s mobil neten keresztül csatlakozik a világhálóhoz), a memória adatait, a processzor terheltségét, az akku töltöttségét stb.
A két ikon közül az egyik a Firefox linuxos változatának elindítását szolgálja, így akár rögtön internetezhetünk is a mobil neten, míg a másikkal a távoli szerveren munkára váró Windows XP-t indíthatjuk el (Citrix kliensen keresztül).
És hát itt van a kutya elásva, mert míg a cégnél felállított vékonykliensek a gyors interneten keresztül gyorsan csatlakoznak a szerverhez, addig a notebook esetében a működési sebességet rendkívüli módon befolyásolja a mobilinternet sebessége. Ha olyan helyen vagyunk, ahol lassú a kapcsolat, még egy cellaváltásra is várnunk kell kicsit az Excelben (önmagában az adatforgalom nem óriási, hiszen távolról mi javarészt csak „képernyőképeket" kapunk, de azért minél gyorsabb a hálózat, annál jobb).
Ha a kapcsolat megfelelő sebességű, akkor a vékonykliens megoldás meglepően flottul működik. Egy idő után pont úgy érezzük, mintha egy hétköznapi, csak kicsit lassú notebook előtt ülnénk, és a telepített rendszeren dolgoznánk. Pontosabban majdnem, mert a vékonykliens rendszerek esetében a központi házirendek és a hardver korlátaival is szembe kell néznünk. Nem lesz itt munka közbeni videózás, de nem ám, mert arra alkalmatlan a hardver, és nem fogjuk az anyagokat memóriakulcsra másolni, mert azt meg nem engedi a rendszer. Minden a központban tárolódik, távoli szerveren, aminek megvan az az előnye, hogy ha elhagyjuk a gépet, az életben nem szednek le róla semmit (tulajdonképpen hasznát sem veszik) a „becsületes" megtalálók, mi pedig kapunk egy csere gépet a cégtől, s ott folytathatjuk a munkát, ahol abbahagytuk. Bár ez elsősorban a cégnek jó hír, nem a felhasználónak...
Ha valakinek éppen internetezni támad kedve, érdemes a Linux rendszerben rendelkezésre álló Firefoxot igénybe venni ahelyett, hogy csatlakozna a céges hálózatba, hiszen így nagyjából olyan, mintha egy hétköznapi gépről neteznénk. Minden máshoz persze be kell jelentkeznünk a Citrixen keresztül és a VPN-es Windowson ügyködni.
Felhasználói szempontból egy vékonykliens notebook nem nagy örömforrás, tényleg csak dolgozni lehet rajta, és azt is csak akkor, ha megfelelő az adott helyen a mobilinternet sebessége (ez mondjuk arra a gépre vonatkozik, amelyet mi kaptunk tesztre, mert hamarosan lesz a mobil internet mellett wifis és vezetékes hálózati kapcsolatra is képes változat is). Szóval, aki terepre vonul ezzel a géppel, az reménykedjen, hogy az adott helyen minden klappol, különben kínlódás lesz elérni az központot és a fontos adatokat, alkalmazásokat.
Mindemellett az vitathatatlan előny, hogy bárhová is vessen minket a sors, ugyanazt a rendszert használhatjuk, amelyet megszoktunk, és mindent ott találunk, ahová tettük. Kényelmesen használhatjuk a kedvenc számlázó programunkat, elérjük vele az adatbázist, megy az Office és minden, amit a központi szerveren a rendszergazdák (és persze a cégvezetés) engedélyezett a számunkra. Ha mi Linuxon akarunk dolgozni, akkor a központban lecserélik nekünk Linuxra a távoli, virtuális rendszert és dolgozhatunk azon, ha Windows XP helyett a Vistát favorizáljuk, akkor azon. Lényeges dolog nincs a notebookon, nagyjából olyan, mintha egy mozgatható monitor lenne billentyűzettel és egérrel, s a hozzá tartozó gépet és rendszert kilométerekkel távolabb hagytuk volna.
A hardver ennek köszönhetően sokkal lassabban avul el, mint a hagyományos környezetben, és kevesebb a hibalehetőség is, ha pedig egy kliens mégis kidőlne a sorból, pillanatok alatt lehet pótolni.
Mindent egybevetve, a vékonykliens megoldások használata a hálózatok ugrásszerű gyorsulásának köszönhetően mára már kifejezetten megfontolandó lehetőség. Egy 10 fős cég esetében például már komoly megtakarításokat lehet vele elérni (nem csak a hardverpark tekintetében, hanem energiafelhasználás szempontjából is).
A mobil megoldás, ha nem is tökéletes, de használható. Mi jól elvoltunk a tesztgéppel, bár amikor lassabb mobil kapcsolatba ütköztünk, azért volt, hogy kicsit belassult az élet. Ezen segíthet, ha majd elérhetővé válik a wifis és kábeles internet kapcsolatra is képes változat.
Ha mást nem is, azt viszont sikerült bebizonyítani, hogy lehet dolgozni kibelezett notebookon is, legfeljebb nem akkora öröm, mint egy „hagyományossal”.