Hogyan maradhat meg a földi élet az apokalipszis után?
A természeti katasztrófák, mint pl. egy aszteroida-becsapódás, nagyobb vulkánkitörés, hatalmas erdőtüzek lehet, hogy időnként abnormális sötétségbe borították bolygónkat. Hogy miként hathatott a „katasztrofális sötétség” az élőlényekre, azt Charles Cockell és csapata vizsgálta a Milton Keynes-i Nyílt Egyetem Föld, Bolygó és Űrkutatási Központjából.
A New Scientistben megjelent cikk szerint hat hónapra sötétségbe zártak édesvízi és tengeri mikroorganizmusokat. Nagyjából hat hónapos sötétség várható ugyanis egy-egy katasztrófát követően. A mikroorganizmus-mintákban szerepeltek fototrópok, melyek a napfényt energiává alakítják át, és mixotrófok, melyek a napfény mellett halott szerves anyagokat is képesek felhasználni.
A csapat azt találta, hogy a fototrófikus fajok nagy nehezen fennmaradtak, de közülük is sok egyed elpusztult. Az a néhány, amelyik alvó állapotban túlélte a csapást, képes volt újra szaporodni, mikor újra fényhez jutottak. A mixotrófok azonban úgy tűnik, képesek a sötétben növekedni. Sőt, segítettek is a fénytől függő rokonaiknak. Amikor a fény megszűnt, a mixotrófok átálltak az elpusztult növényi és állati részekkel való táplálkozásra. Ez javította a fototrófikus helyreállás feltételeit, miután a mintákat visszavitték a fényre.