Érdekes adatot tett közzé nemrégiben a Google: a számítógépekben...
Érdekes adatot tett közzé nemrégiben a Google: a számítógépekben dolgozó merevlemezek 8%-a két éven belül meghibásodik. Meglepő számok, főleg, ha arra gondolunk, mennyi értékes (vagy legalábbis számunkra értékes) információt bízunk winchesterünkre. Nem véletlen tehát, hogy a számítástechnikai weboldalak, köztük természetesen a techline is folyamatosan hangsúlyozza a biztonsági másolatok készítésének fontosságát (például itt vagy itt).
Persze ha a backup-készítés szóba kerül, mindenki másra esküszik, van, aki a külső merevlemezt tartja a legjobbnak, más inkább DVD-re archivál, megint más pedig az online szolgáltatókra esküszik.
Az alábbiakban – nagyobb adatmennyiségekben gondolkozva – a két legelterjedtebb megoldást, az egyre nagyobb tárolási kapacitást kínáló külső merevlemezt és az online tárolást hasonlítjuk össze.
Fő a bizalom!
A legfontosabb különbség az online és a külső merevlemezes backup között, hogy az előbbi esetben kiengedjük az adatokat az ellenőrzésünk alól, s a világhálón át küldjük őket egy távoli szerverre. Sokan éppen ezért idegenkednek az adatarchiválás ezen módszerétől, mondván, könnyen idegen kezekbe kerülhetnek a fontos adatok, míg a saját, otthoni, külső merevlemezemhez legfeljebb csak néhány ember férhet hozzá. Az illetéktelen hozzáférést persze nem lehet 100 százalékig kizárni, de ha belegondolunk, hogy hány millióan választják szerte a világon a távoli szervereket, máris kellően kicsinynek érezhetjük magunkat ahhoz, hogy ne aggódjunk annyira adatainkért. Hiszen nem biztos, hogy bárkit is érdekelne a kisfiúnk első lépéseit vagy a nagyi 80. szülinapját rögzítő fotók. Ráadásul az online szolgáltatások olyasfajta titkosítást használnak, mint a nagy pénzintézetek, míg a saját külső merevlemezünkön nem mindig tudunk ilyenről gondoskodni. Az online tárolásnál meghibásodásoktól sem kell tartanunk, hiszen nem egyetlen sérülékeny merevlemez (ld. Google felmérés!), hanem profik által felügyelt szerverek őrzik az adatainkat. Szóval: 1:0 az online tárolás javára.
Egy kis függőség
Az online tároláshoz, illetve az ott tárolt adataink eléréséhez internet-kapcsolatra van szükség. Ha viszont valamiért nem férünk hozzá a világhálóhoz (és nincs otthon még egy biztonsági másolatunk) bizony bajban lehetünk. A netkapcsolat hiánya persze igencsak ritka a mai világban, de mivel előfordulhat, ezt a szempontot sem hagyhatjuk figyelmen kívül. 1:1 az eredmény.
Átviteli sebesség
Az online backup szolgáltatásokhoz szívesen fordulunk olyan esetekben, amikor nagyobb adatmennyiséget szeretnénk biztonságban tudni. A rengeteg Gbájt feltöltése viszont meglehetősen sok időt vesz igénybe, jóval többet, mintha egyszerűen egy külső merevlemezre mentenénk. 2:1 tehát a külső merevlemez javára.
Tárolási korlátok
Tegyük fel, hogy külső merevlemezünkre 100 Gbájtnyi adat fér. Rengetegnek tűnik, nyugodtak is vagyunk. Persze a paradicsomi állapotok nem tartanak sokáig. Nem is hisszük, milyen hamar betelik a hely a nagyfelbontású képek, letöltött filmek, házi videók archiválása során. A 100 Gbájt pedig nem 102 Gbájt, így könnyen előfordulhat, hogy döntés előtt állunk: mit töröljünk a külső merevlemezről. Az online tárolásnál ez nem fordulhat elő, hiszen viszonylag elfogadható havi (vagy éves) díjért akár korlátlan nagyságú tárhelyet kapunk. Máris 2:2 az eredmény.
És persze az ár
Utoljára hagytuk a leginkább zsebbe vágó kérdést: mennyibe is kerül a tárolás? Ne foglalkozzunk most az ingyenes online lehetőségekkel, mert persze ilyenek is szép számmal vannak, csak épp a kapacitásuk kimerül néhány Gbájtban. Rengeteg különféle típusú és árú külső merevlemez van, nagy általánosságban mégis elmondható, körülbelül fele annyiba kerül az 1 Gbájtra eső tárolási költség az online szolgáltatóknál, mint a külső winchestereknél. És ebben a pillanatban 3:2-re változott az állás az online tárolás javára.
Eredményhirdetés
A verseny meglehetősen szoros eredménnyel ért véget, azaz nem hirdethetünk mindent elsöprő győzelmet egyik oldalon sem. Picit ugyan az online tárolás javára billent a mérleg, de nem annyira, hogy egyértelműen ezt a módszert ajánlhassuk. Várjuk olvasóink véleményét, hogyan tárolják, hogyan helyezik biztonságba fontos adataikat.