2009. június. 25. 13:22 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. június. 25. 12:49 Tech

Felgyorsulhat a svájci részecskegyorsító újraindítása

A múlt év szeptemberében meghibásodott Nagy Hadronütköztető (Large Hadron Collider – LHC) javítását felgyorsíthatja, hogy a mérnökök alacsonyabb hőmérsékleten is képesek lehetnek letesztelni a problémát eredetileg okozó alkatrészeket.

A New Scientist tudományos lap értesülései szerint egy rosszul összeforrasztott illesztési pont okozta az LHC meghibásodását. Mivel 10 000 hasonló illeszték található a 27 kilométer átmérőjű részecskegyorsítóban, a mérnököknek meglehetősen sok idejébe kerül, mire mindegyiket újra ellenőrzik.

A meghibásodást eredetileg okozó illeszték mellett a javítást végző szakemberek találtak további 20, az elvárthoz képest alulműködő hasonló alkatrészt. Az ellenőrzési folyamat ugyancsak lassú, mivel az LHC nyolc szektorát lassan kell felmelegíteni 1,9 Kelvinről (-254 Celsius) 300 Kelvinre (26,85 Celsius).

A 27 kilométer átmérőjű részecskegyorsító a legnagyobb a világon
© AP

A mérnökök azonban felfedeztek egy módszert, amelynek segítségével csupán 80 Kelvinig (-193 Celsius) kell „melegíteni” az illesztékeket, s ennek segítségével jóval gyorsabban végezhetik az ellenőrző vizsgálatokat.

„Keddre tudni fogjuk, hogy a módszer megbízhatóan működik-e” – nyilatkozta a New Scientistnek Steve Myers technikai igazgató. A szakember szerint a fontos javításokat elvégzik az LHC-n, azonban az apróbb problémákat később is ráérnek kijavítani. Ha nem sikerül minden hibát orvosolni, a részecskegyorsítót valószínűleg csökkentett energiaszinten – kb. 8 teravolt - helyezik majd üzembe, várhatóan októberben.

További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról
Itthon hvg.hu 2025. január. 21. 06:30

László Róbert a Fülkében: Egy előrehozott választás a gyengeség beismerése volna a Fidesznek

Eltörölhetik az egyéni választókerületeket, játszhatnak a listaállítási feltételekkel, vagy akár a bejutási küszöbbel is – László Róbert, a Political Capital választási szakértője illúziónak tartja, hogy a kormánypárt ne nyúlhatna egy évvel a 2026-os országgyűlési választások előtt a törvényhez. Kacskovics Mihály Béla a szakértőt a Fülke legújabb adásában kérdezte a félprezidenciális rendszerről szóló pletykákról és a tolnai időközi választásról is.