2008. november. 04. 13:50
hvg.hu
Utolsó frissítés: 2008. november. 04. 13:37
Tech
Sötét anyag lopta ki a részecskegyorsító tartalmát?
Megmagyarázhatatlan eredetű részecskék nyomára bukkantak az illinoisi Fermilab részecskegyorsítójában. Több elmélet is született az események magyarázatára, a leghangzatosabb szerint a világegyetem tartalmának javát alkotó "sötét anyag" szöktetette meg a részecskéket a gyorsító tesztcsövéből, írja a New Scientist Space.
Meglepő eredmények © Fermilab |
Az ütközés során müön nevű részecskék szabadulnak fel, legalább kettő. A kísérlet során azonban jóval több müon szabadult fel, ezen részecskék jó részét pedig a tesztcsövön kívül érzékelték, a detektor belső felében nyomuk sem volt. A gyorsítót felügyelő csapat szerint ilyen müonok a hagyományos részecskefizikai modellek szerint nem jöhetnek létre.
Míg Jacobo Königsbert, a gyorsító sajtószóvivője szerint a csoport természetesen nem zárkózik el hagyományos magyarázatoktól sem, addig elméleti fizikusok már elméleteket gyártanak: ha a mérések pontosak, akkor valószínű, hogy 20 pikoszekundumig általunk mindeddig ismeretlen részecske született az ütközést követően, ami egy centimétert utazott a tesztcsövön keresztül, majd müonokra oszlott le - az egy centiméter pedig elég hosszú táv az ilyen részecskék számára.
Neal Weiner, a New York University kutatója szerint inkább a sötét anyag, az univerzum nagy részét alkotó rejtelmes anyag okozhatja - elmélete szerint a sötét anyag részecskéi az energiával feltöltött részecskéket egy 1 gigaelektronvoltos anyagcsomóvá alakítják, amelyek idővel müonokra bomlanak le - a részecskegyorsító által észlelt részecskék pedig kifejezetten ilyennek tűnnek.