2009. június. 23. 12:22 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. június. 23. 12:32 Tech

Robotvégtagokhoz is alkalmazkodik agyunk, bizonyították francia tudósok

Agyunk alkalmazkodik mindazon tárgyakhoz, amiket kezünkbe veszünk, legyen az fogkefe, kalapács, fegyver, és úgy érzékeli, mintha a tárgyak testünk részei lennének. Egy francia tanulmány szerint agyunk másképpen méri karunk hosszát azután, hogy eszközt használtunk, mindez pedig művégtagok esetén is megfigyelhető - írja a New Scientist.


Agyunk feltérképezi testünk állapotát, különböző területei különböző testrészeinkért felelősek. Alessandro Farné, a lyoni Claude Bernard Egyetem kutatója azt állítja: amikor eszközt használunk, agyunk bevonja azt is egy felépített "fizikai térképbe". Ezt bizonyítandó, Farné tizennégy önkéntes kezére illesztett mechanikus markolót, majd megkérte őket: nyúljanak vele egy tőlük távol lévő tárgy felé és fogják meg azt.

Nem sokkal ezután, amikor az önkéntesek kezéről eltávolították a markolókat és megérintették őket könyökükön, illetve ujjbegyükön, az érintéseket a karjukon és kezükön centiméterekkel arrébb érezték, valamint lassabban is tudtak megérinteni tárgyakat a markolók nélkül. A csapat szerint ennek az a magyarázata, hogy agyuk "hozzászokott" a markoló használatához, és még nem állt vissza a megszokott állapotba. 

Farné szerint mindez az első bizonyíték arra, hogy az eszközhasználat ténylegesen módosítja az agyban felépített térképet, s a rugalmasság közrejátszhat abban, hogy újra képesek legyünk irányítani egy transzplantált testrészt vagy robotvégtagot.
Hirdetés