2009. május. 29. 15:42 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. május. 29. 15:30 Tech

Közzétették a legveszélyesebb keresőszavakat

Az egyik nagy vírusirtó cég összeállította azoknak a keresőkben használt kifejezéseknek a listáját, amelyek után kutatva jó eséllyel olyan weboldalra érkezünk, amely veszélyes a számítógépünkre, illetve a rajta tárolt adatokra nézve.

A ZDNet értesülései szerint a McAfee nemrég közzétett felmérésében a screensavers, vagyis a képernyővédők kifejezés jelentette a legnagyobb veszélyt. Ez azt jelenti, hogy a keresőkben megjelenő találatok 59,1 százalékban olyan weboldalra vezetik a felhasználót, ahol valamilyen veszély leselkedik rá.

A felmérés elkészítéséhez a cég szakértői 413 368 webcímet és 2658 kifejezést vizsgáltak meg. Nem veszélytelenebbek azok az oldalak sem, amelyeken bármilyen ingyenes (free) tartalmat, vagy dalszövegeket (lyrics) kínálnak. A legbiztonságosabbak az egészséggel kapcsolatos keresések, illetve a gazdasági jellegű kulcsszavak. Egy-egy oldalnyi találat között csupán 3,5, illetve 4 százalék volt a kockázatos weboldalak aránya.
A vírusirtó cég szakértői szerint az internetes bűnözők lépést tartanak a korral, s nem idegen tőlük a keresőoptimalizálás (SEO) rossz célú alkalmazása sem. Ez annyit jelent, hogy olyan keresőszavakat helyeznek el oldalaikon, amely félrevezetheti a gyanútlan felhasználókat, mivel a keresőoldalakon magasan rangsorolva jelenhetnek meg a veszélyes oldalakra mutató találatok.

A legveszélyesebb kifejezések és
előfordulási arányuk az összes
keresési eredmény között
 
Tavaly októberben egy nagyszabású támadást indítottak a keresőoptimalizálás rosszindulatú felhasználásával. A hackerek a Google Trends kulcsszavait manipulálták, hogy a Windows Live szolgáltatásait igénybevevő felhasználók kereséseit saját, rosszindulatú szoftvereket, vírusokat telepítő oldalaikra irányítsák. Különösen veszélyesek azok a keresések, amikor egy konkrét vírus ellenszere után kutatnak az internetezők, ilyenkor ugyanis hamis vírusirtókat, illetve további digitális kártevőket is beszerezhetnek. Nem árt tehát az elővigyázatosság, főleg, mivel a rosszindulatú kódot tartalmazó weboldalak nem kevesebb mint 77 százaléka tartozik a „megbízható”, vagyis egyébként tisztességes tevékenységet folytató cégekhez, vállalatokhoz.
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.