2009. május. 15. 16:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. május. 15. 16:20 Tech

A NASA az űrben teszteli az antibiotikumok működését

Ha rá vagyunk szorulva az antibiotikumokra, még otthonunk melegében sem érezhetjük túl jól magunkat. Azonban a világűrben tör ránk a betegség, még abban sem lehetünk biztosak, hogy a bevált medicinák ugyanazt a hatást fejtik ki, mint a Földön. Az amerikai űrügynökség ezért egy kisméretű műhold segítségével vizsgálja, hogy mire számíthatnak a beteg asztronauták.

A Popular Science értesülései szerint a PharmaSat nevű, úgynevezett nanoszatelit május 5-én indult el a kozmoszba az amerikai légierő Minotaur 1 jelzésű rakétájának fedélzetén. A mintegy 5 kilogramm tömegű miniatűr laboratórium segítségével arra szeretnének fényt deríteni, hogy a mikroorganizmusok működését hogyan befolyásolja a súlytalanság, illetve a földitől eltérő egyéb körülmények.

A körülbelül egy nagyobb vekni méretével megegyező PharmaSat kamráiban élesztősejtek életjeleit, növekedését, sűrűségét és általános állapotát érzékelő szenzorok helyezkednek el. A NASA repülésirányítói az indítás után egy órával kapcsolatba léptek a műholddal, s megkezdték a 96 órán át tartó kísérlet-sorozatot, melynek lényege, hogy egyre emelkedő dózisokban gombairtó szerrel kezelték az élesztősejteket.

Miután a PharmaSat levált a Minotaur 1-ről, a Föld felszíne felett mintegy 456 kilométeres magasságban rádiójeleket kezdett sugározni két állomásnak is. Az elsődleges bázis a Menlo Park-i, ahol a repülésirányítók csaknem valós idejű adatokat kapnak, amelyeket a NASA Ames Kutatóintézetébe továbbítanak elemzés céljából. A nanoműhold fél éven keresztül végzi a vizsgálatokat.

Nem nagyobb egy vekni kenyérnél
© NASA

Az élesztő gombásodás elleni kezelésén túl a PharmaSat rögzíti a nyomást, a hőmérsékletet, valamint a gyorsulást, amelynek a sejtek ki vannak téve. A műhold megközelítőleg 27 358 km/h sebességgel kering a Föld körül, ez olyan terhelésnek teszi ki az élesztőt, amelynek segítségével a kutatók közelebbről megismerhetik a gyógyszerek működését és hatékonyságát az űrbéli körülmények között.

„A PharmaSat kísérleteiből olyan lényeges információkhoz juthatunk, amelyekből jobban megismerhetjük az antibiotikumok működését eddig ismeretlen körülmények között” – nyilatkozta a Popular Science-nek David Niesel, a vizsgálatban résztvevő University of Texas orvosi karának kutatója.

További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról