Ingyenes „zéró gravitációs” repüléseket kínál a NASA
Az amerikai űrügynökség idén nyáron ingyen utazásokat kínál azok számára, akik ötleteikkel és projektjeikkel segíthetnék az űrkutatás ügyét, de nincs meg hozzá a megfelelő anyagi hátterük.
A Fox News értesülései szerint a NASA olyan magánszemélyeket, kutatócsoportokat és intézeteket vár az ingyenes (egyébként több mint 5000 dollárba kerülő) utakra, akik olyan tudományos munkával foglalkoznak, aminek „potenciális haszna lehet az űrügynökség jövője szempontjából” – fogalmazott az űrhivatal szóvivője.
Az Európai Űrügynökség (ESA) zéró-g repülője, egy átalakított Airbus A300 © AP |
A zéró gravitációs repülést a kutatás mellett az űrhajósok kiképzésére használják. Ilyenkor parabolikus ívet tesznek meg egy speciálisan átalakított repülővel, közel tíz kilométeres távon. Az első szakaszban a repülő csaknem szabadeséssel zuhan, ilyenkor a bent tartózkodók körülbelül 25 másodpercig a súlytalanság állapotában vannak. Amikor a pilóta felhúzza a gépet, az utasok 2G gyorsulást érzékelnek, majd az egész kezdődik újra. Egy átlagos zéró-G repülés két órás, ezalatt 40-szer tapasztalhatják meg az utasok a gravitáció megszűnését.
A NASA kutatási programjában számos olyan fejlesztés akad, amelyeket a zéró-G repülők fedélzetén lehet tökéletesíteni. Ilyen az a fúrási technológia, amellyel a Hold gravitációs körülményei között is tudtak mintákat venni az űrhajósok, illetve a különböző tömegvonzási feltételek mellett is működő, nanofolyadékkal feltöltött hűtőrendszer.
Az augusztusban, a houstoni Ellingon Field reptéren sorra kerülő repülésekre március 20-ig lehet jelentkezni. A vomit cometnek („hányó üstökös”) becézett gépekkel körülbelül 50-szer a feje tetejére is áll majd pilótája, így a jelentkezőknek érdemes gondoskodniuk arról, hogy legyen a kezük ügyében papírzacskó.