Megkezdték második űrsétájukat az Atlantis szerelő asztronautái
Megkezdte második űrsétáját pénteken az Atlantis amerikai űrrepülőgép hétfős legénységének két tagja, hogy elvégezzék a Hubble űrteleszkóp működése meghosszabbításához szükséges munkálatokat.
Michael Massimino és Michael Good akkor szállt ki a nyílt világűrbe, amikor az amerikai űrsikló és a robotkarja által befogott Hubble mintegy 560 kilométeres magasságban az Atlanti-óceán fölött repült.
Az űrhajósokra most az a feladat vár, hogy kicseréljék az űrtávcső irányban tartásáért felelős giroszkópokat, valamint ugyancsak kicseréljék a már 19 éve szolgáló akkumulátorok egy részét. A mostani űrsétát 6 és fél órásra tervezik.
Az első szerelési munkát elvégző asztronauták - John Grunsfeld és Andrew Feustel - csütörtökön egy új kamerát rögzítettek egy másik, nála kisebb teljesítményű kamera helyére. Ugyancsak lecserélték a tavaly meghibásodott adatkezelő számítógépes rendszert. Végül elhelyeztek egy olyan csatlakozó szerkezetet, amelyre majd akkor lesz szükség, amikor a Hubble már befejezte küldetését, és egy másik űreszköz közreműködésével le kell téríteni a pályájáról.
A remények szerint a pénteki űrséta nem lesz annyira idegtépő, mint az egy nappal korábbi volt. Csütörtökön a két űrszerelő igencsak megszenvedett a régi kamera kiemelésével, és ezért munkájuk a tervezettnél egy órával tovább tartott.
Az Atlantis űrhajósai a mostani 11 napos misszió keretében az utolsó űrszerelési munkasorozatot végzik a Hubble-on, hogy legalább további öt évig használható lehessen az űrteleszkóp. A hét végén és hétfőn még három űrséta vár az asztronautákra.