Tech techline.hu 2009. május. 05. 05:30

Animációs filmek készítése egyszerűen, kezdőknek, profiknak

Miközben az Adobe Flash is egyre jobban helyet követel magának a rajzfilmesek körében...

Miközben az Adobe Flash is egyre jobban helyet követel magának a rajzfilmesek körében, azért akadnak olyan alkalmazások, amelyek tartják magukat a piacon, sőt jóval kényelmesebb eszköztárat kínálnak a rajzfilmek és animációk készítésére, mint az amúgy nagyon sokoldalú és hatékony Flash.
Az egyik ilyen az Anime Studio, amely tekinthető egy kicsit a korábban nálunk is bemutatott Manga Studio testvérének, csak éppen nem képregények, hanem rajzfilmek és animációk készítésére „szakosodott”. 

Minden fontos eszközt azonnal elérünk

Hasonlóan a Manga Studióhoz, az Anime Studio sem csak a japán rajzfilmstílus művelőinek nyújt hatékony felületet a munkához, bárki használhatja rajzfilmkészítéshez. Olyannyira, hogy két változatban is kapható: az olcsóbb alapváltozat alig 50 dollárba kerül, és több mint elég a tudása az otthoni felhasználók számára, míg a Pro verzió mindent tartalmaz, amire a profiknak szüksége lehet, ráadásul a piacon körbenézve igencsak kedvezőnek mondható, 300 dolláros áron.

Gyors és kezes
Az Anime Studio felülete tökéletesen átlátható. Az eszközöket szépen, kategóriákra bontva találjuk meg egy palettán, a rajzfelület, az idősáv és a rétegkezelő kényelmesen elérhető, és a különféle stílusbeállítások és objektumjellemzők is állandóan kéznél vannak. A menühöz meglehetősen ritkán kell nyúlnunk a munka során.
Kezdők számára nagy öröm lehet, hogy a programhoz rengeteg karaktert, objektumot kapunk készen, így az ismerkedést megoldhatjuk ezek segítségével, nem kell rögtön tervezni, rajzolni.

Animáció pillanatok alatt a csontvázzal

A rajzeszközök amúgy sem különösebben változatosak, alap vektoros eszköztárat kapunk (kézenfekvőbb a karaktereket, háttereket és úgy általában mindent egy profi grafikai programban létrehozni, majd importálni azokat, és elkészíteni az animációt). Import szempontjából amúgy is sokoldalú a program, a PSD fájloktól (rétegekkel együtt) a különböző videoformátumokon keresztül a hangokig mindent felhasználhatunk benne.

Konyhakész karakterek és objektumok is vannak a csomagban

Természetesen rajzolhatunk közvetlenül a programban is, ha a hagyományos rajzfilmkészítéshez van inkább kedvünk, bár az animációs fázisok megrajzolása nekünk például a Toon Boom Studio megoldásával jobban tetszik.
Ha viszont „csontvázalapú” animációban gondolkodunk, vagy kész elemekből felépített karakterekkel dolgozunk, pillanatok alatt rá fogunk kattanni az Anime Studio rugalmas és gyors működésére. Aki kedveli például a South Park-szerű megoldásokat, az Anime Studióban remek eszközre talál.

Beépített effektek

A programmal akár térbeli animációkat is készíthetünk, akár 3D-s objektumokat is importálhatunk virtuális színpadunkra. A látvány fokozására speciális effekteket (füst, robbanás, hóesés stb.) is használhatunk. Ilyeneket találunk „konyhakészen” is (ne gondoljunk azért After Effects színvonalú dolgokra), de akár mi magunk is összeállíthatunk hasonlókat a beépített szkript-szerkesztő segítségével.

Többek között QuickTime vagy Flash formátumba is exportálhatunk

A száj és a hang szinkronizálását is viszonylag könnyen megoldhatjuk benne, bár ha igazán jó eredményt akarunk, macera nélkül, akkor érdemes letölteni a Papageyo modult a Smithmicro oldaláról (ingyenes), amely automatizálja a szájmozgást a hang és az általunk megrajzolt fázisok alapján. Ebből a szempontból a Toon Boom Studio beépített megoldása kicsit szimpatikusabb, de hát semmi sem tökéletes.

Réteg-effektek

A kimeneti formátumokra nem lehet panasz, akár Flash videóként is exportálhatunk, a renderelés minősége pedig állítható (és vitathatatlanul professzionális!).

Segítség a kezdőknek
Mint már említettük, rengeteg konyhakész objektum és effekt várja a kezdőket, így rögtön beleugorhatunk a mély vízbe, de ha előtte egy kicsit utána olvasnánk a működésnek, akkor egy részletes elektronikus kézikönyvet is kapunk, HTML formátumban, igaz, csak angolul. Ebből mindent megtanulhatunk, amire szükségünk van. Akinek viszont nyelvi problémái lennének, annak a YouTube-ot ajánljuk, ahol rengeteg videós tutorial található, s ezeken már el lehet indulni.

Mindent egybevetve, az Anime Studio Pro tökéletes eszköz, persze elsősorban hozzáértő kezekben. Viszont kiváló lehetőség arra is, hogy bárki kipróbálja a kreativitását, és akár kezdőknek is remek lehetőség, hogy látványos, profi kivitelű animációkat készítsenek, szinte bármilyen célra.
Az Anime Studio Pro használható Windowson és Macen egyaránt, rendszerigénye sem óriási. Mi egy több éves Macen teszteltük, és 2 Gbájt RAM társaságában gyakorlatilag száguldott.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?