Több ezer példány találtak a ritka édesvízi delfinfajból
A közel hatezer példányt fedeztek fel a Bengáli-öbölben az édesvízi Irawaddy delfinből, amelyről korábban azt hitték, hogy már csak pár száz létezik belőle.
Az Ecoworldly értesülései szerint az embernél alig valamivel nagyobb állatfaj 2008-ban felkerült az International Union for Conservation of Nature (IUCN) vörös listájára, a veszélyeztetett állatok közé. A szakértők becslései szerint az Irawaddy delfin (Orcaella brevirostris) a kihalás szélén állt.
A mostani felfedezés hallatán fellélegezhetnek a kutatók, akik immáron optimizmussal tekintenek a faj közeli jövőjére.
„Nagy reményeket fűzünk az Irawaddy jövőjéhez” – mondta Brian Smith, a World Conservation Society (WCS) nevű szervezet munkatársa. „Bangladesh nagyon fontos menedék számukra, s a fenntartásuk elsődleges fontosságú feladattá kell, hogy váljon.” Megjegyezte ugyanakkor, hogy a felfedezés ellenére sem lehet teljesen fellélegezni, a delfineket ugyanis továbbra is számos tényező fenyegeti, mint például a halászháló-balesetek, a klímaváltozás és az élőhelyüket érintő szennyezések.
Két rózsaszín és egy Irrawaddy delfin szórakoztatja a közönséget egy delfináriumban © AP |
A WCS sürgeti a bangladesi törvényhozókat, hogy a most felfedezett hatalmas kolónia élőhelyét nyilvánítsák delfinrezervátummá, s így az állatok megfelelő védelem alatt élhessenek. A Sundarbans nevű terület a világ legnagyobb mangrove-erdőinek egyike.
„A rezervátum kiépítéséhez időre van szükség” – nyilatkozta Mohammad Jalilur Rahman, a halászokat tömörítő nemzeti egyesület szóvivője. „Már most felhívjuk a halászok figyelmét, hogy ne okozzanak sérülést a véletlenül a hálóikba keveredő delfineknek.”