2009. március. 24. 12:06 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. március. 24. 12:39 Tech

Túl jól sikerült a humorista vicce, az űrben végezheti

Pénteken zárta le a NASA azt az online szavazást, amelyben az érdeklődők az ISS Nemzetközi Űrállomásra felszerelendő új űrmodul nevéről dönthettek. Míg az ügynökség megjelölt négy nevet, a szavazás szabályai szerint új neveket is be lehetett küldeni. Stephen Colbert amerikai humorista ezt használta ki, vicce pedig túl jól sikerült.


A pénteken lezárt szavazásra közel 1.2 millió szavazat érkezett, a listavezető tíz névjavaslatban pedig nem is szerepelt a NASA által javasolt négy, hagyományosnak tekinthető név, az Earthrise, a Legacy, a Serenity, illetve a Venture.

A tíz listavezető névjavaslat
Colbert
Myyearbook
Gaia
Xenu
Socialvibe
Buddy
Ubuntu
Tranquility
Synergy
Vision
A listavezető név a 230539 szavazatot kapott Colbert lett, mindezért pedig az amerikai Stephen Colbert humorista a felelős, aki a Comedy Central tévécsatornán látható műsorában, a The Colbert Reportban bátorította a tévénézőket, hogy szavazzanak rá és így gyakorlatilag küldjék őt az űrbe. A szavazás szabályai szerint a NASA ugyan megtarthatja magának a jogot ahhoz, hogy azt a nevet válassza az ISS-re küldendő Node 3 űrmodulnak, amit akar, de az ügynökség sajtóképviselője, John Yembrick szerint az áprilisban esedékes végső döntés előtt alaposan megfontolják a legtöbb szavazatot kapott javaslatokat.

Az ügynökség dilemmája teljességgel érthető a korábbi űrmodulokat ismerve: az elsőt ugyanis Unity-nek, a másodikat Harmony-nak  nevezték el, a harmadik modul nevének pedig hasonlóképpen kellett volna tükröznie az űrállomás által megtestesített kutatási kedvet és együttműködést. 

A hármas számú űrmodul neve még bizonytalan, ám az már biztos, hogy az Endeavour űrhajó 2010 februárjában viszi fel majd a nemzetközi űrállomás fedélzetére.
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.